24. říjen 2019    
Zdeněk Ertl

Reelní podnik z odpadků a tiché vraždění


Haškova povídka Reelní podnik je o dvou podvodníčcích, co publiku ukazovali užovku jako mládě hroznýše či netopýra jako australskou létající ještěrku. Oba vejlupci se rozhodli živit poctivě a předvést publiku vpravdě reelní, tedy solidní, podnik, kde nebudou lhát a převedou jen to, co slíbí. A tak vymysleli atrakci nebývalou a překvapení nevídané. Neukázali publiku nic. Do jejich boudy chodilo obecenstvo po jednom. Uvnitř byla tma a sotva divák vešel, druhým vchodem ho vyhodili ven, aniž cokoliv viděl. Davy se na atrakci hrnuly a vzájemně si ji zlomyslně doporučovaly. Podnik jen vzkvétal.


Několik reelních podniků založil i český stát. Jedním z nich je likvidace nebezpečných odpadů. To je jedna z hlavních věcí, o něž by měl stát dbát, aby se někdo neotrávil, dala se pít voda a dýchat vzduch. Stát k tomu vyhlásil pár zákonů a vyhlášek, zřídil na ministerstvu několik odborů a Českou inspekci životního prostředí. Ve skutečnosti však jde o černou boudu, kde se neodehrává nic.

Ročně mizí desetitisíce tun nebezpečného odpadu a nikdo neví kde, kdy a kam. Jako v Haškově pověstné černé pouťové boudě. Velký humbuk a realita nic. Podniky vyprodukují tisíce tun nebezpečného odpadu a ten státu na očích jak před jarmarečním publikem zmizí.

V čem je trik? Přece nemohou zmizet desetitisíce tun, tedy celé vlaky nebezpečného odpadu. Kouzlo je stejně staré jako lidstvo samo. Odpad mizí postupně z evidence.

Chcete návod? Vezměte tunu nebezpečného odpadu a strčte ji komukoliv do auta. Pak stejnou tunu nechte namíchat s tunou jiného odpadu a náklad překvalifikujte. A hle, již nevezete tunu nebezpečného odpadu, ale dvě tuny jiného odpadu. A kdyby váš odpad příliš zářil nebo zapáchal, tak ho namíchejte ještě párkrát, on to za chvíli nikdo beztak nepozná. Výslednou směsku vyhoďte někam do rokle, spalte v kotelně nebo vylijte do řeky.

Máte odpadu strašně moc? Nechce se vám překládat odpad sem a tam? Jděte na to jako ČEZ. Ten má spoustu odpadu jako vedlejší produkt po spalování v pecích. Tak si holt sám určí normu, co ještě nebezpečný odpad je a co ne a co s ním. Část se někam odveze, zaveze se nějaký ten úvoz, něčím se to všechno přikryje… zbytek se překvalifikuje. A po jedovatých látkách není ani vidu ani sluchu.

Všichni jsou spokojeni. Všichni jsou z obliga. Úředník je spokojen, má přece v ruce lejstro, že odpad byl producentem předán k likvidaci. Producent odpadu je spokojen, jeho odpad to není, dávno ho někomu předal. A mafie, co odpad ředí, míchá a vyhazuje bůhví kam? Ta si mastí kapsu. A jiná mafie, co ani nikam nic nevozí a jen bere peníze za odpad, který neexistuje? Ta si masti kapsu dvakrát.


Že jde o obří daňové podvody, vzal čert. Že spousta odpadu existuje jen na oko, aby se stát mohl ždímat na daních a penězích za likvidaci, je také podružné. Daleko šílenější je, že většina z desetitisíců tun jedů ve skutečnosti nezmizela. Jen není tam, kde by měla být. Ty jedy jsou někde mezi námi. Jsou tam, kde se tvoří voda do našich studní. Jsou tam, kde dýcháme vzduch. Jsou tam, kde… kdo ví, kam je státní reelní podnik uložil. Jeho bouda je černá.

Od dob Haškových se nic nezměnilo, stát předvádí divadlo péče o životní prostředí, reelní podnik prosperuje, občan nevidí nic a všichni společně tiše vraždíme naše potomky.


Všechny články autora
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946