9. prosinec 2019    
Pavel Žáček

Paradoxy letošního podzimu


Na podzim 2014 se společnost v České republice zdá být atomizována více než kdy jindy. Klasické politické strany jsou v útlumu a z jejich rozpadlých tkání vyrůstá nepřeberné množství stran a hnutí. A pak tu máme specifický fenomén ANO, spíše však Andrej Babiš.

Dilema voličů je zřejmé: mají si nechat namluvit, že je nutné zavrhnout celé čtvrtstoletí polistopadového vývoje? Babiš nám tvrdí, že všechna ta léta transformace byla k ničemu, všichni lídři byli špatní, vše se rozkradlo anebo zmizelo v propadlišti korupce. Nebude za chvíli tvrdit, že i listopad 1989 byl omyl? Vždyť on stál na straně komunistického režimu, totalitní nomenklatury, zapletený navíc v sítích Státní bezpečnosti.

I Babišovakritika polistopadové reality je ryze účelová. Jakým způsobem získal své firmy a své miliardy? Bylo to možné bez překračování zákonů, zlodějin, či korupce? Jsem stejně jako všichni ostatní přesvědčen, že nikoliv. A jestliže se výrazně podílel například na korupci, teď bude veřejnost přesvědčovat, že je ten pravý pro její odstranění?

V těchto dnech TOP 09 mj. v reakci na informace o Babišově okolí plném nomenklaturních komunistických kádrů (včetně Státní bezpečnosti), pro něž jsou ANO i jeho firmy výtahem k moci (účinnějším než KSČM) zahájila kampaň pro fízlům, komunistům atd. Zrovna v době, kdy je likvidován Ústav pro studium totalitních režimů a plíživě normalizačně zavírán Archiv bezpečnostních složek, tedy instituce, určené ze zákona veřejnosti k tepání totalitních neřádů.

Paradoxem navíc je, že politicky za úpadek a postupnou likvidaci obou institucí historické paměti ponese zodpovědnost ČSSD, která má dnes v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů jen jednoho zástupce (druhý jim sběhl jinam), jejíž senátoři ovšem za celou situaci nesou největší díl zodpovědnosti.

Ústav pro studium totalitních režimů navíc do voleb zatáhli představitelé strany Zelených, aktivně působící na rozhodujících místech ve vedení této instituce, prosazující personální čistky a odvolávající kvalifikovaný management v průběhu volebního klání.

A ODS se v Senátě prozatím marně snaží iniciovat odvolání členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří nezákonně před rokem a půl odvolali ředitele Daniela Hermana, zpackali výběrové řízení na ředitele a personálně ničí instituce, jejichž úkolem mj. je veřejně prezentovat pravdu o komunistickém režimu, případně i o některých populistech s spjatých s ním pupeční šňůrou.

A to všechno se taví v politickém volebním kotli k 25. výročí listopadu 1989, kdy jsme všichni společně svrhli komunistický režim. Volme proto s rozvahou, volme s rozumem. Nehlasujme proti listopadu 1989!Všechny články autora
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946