24. říjen 2019    
Zdeněk Zbořil

Jak se vyrábí agenda americké zahraniční politiky


Zřejmě v trochu vánoční a silvestrovské náladě zveřejnili New York Times své informace o tom, kde a jak se zrodila myšlenka „islámského státu“.

Můžeme se domnívat, že se tak  stalo proto, že editoři NYT si myslí, že jde o věc, která v USA, na rozdíl od Evropy, zas tak mnoho lidí nezajímá, že je to téma mnohokrát již popsané a analyzované a do jisté míry pro občany USA méně zajímavé  než různé přírodní katastrofy, povodně nebo sněhopády.

Také hlavní svědci událostí, které NYT popisují, již nežijí, respektive byli zabiti tak rychle, že nedokázali na veřejnosti ztratit ani slovo. Jak často bývá u svědků politických událostí odehrávajících se na nejvyšší mezinárodní úrovni.

Přesto bychom si měli alespoň trochu osvěžit paměť a připomenout si, že story NYT je nejen pravděpodobná, ale zdá se i nám, kteří nedisponují takovými informacemi jako američtí prezidenti, tak úzce spojeni s tajnými zpravodajskými službami,  to  být i logické. Nemusíme ani oddaně věřit  knize Gerharda Wisnewského „Bilderberg, spiknutí špiček z ekonomiky, politiky a médií“, s podtitulem Kdo tahá za nitky moci (vyšla ve SRN už 2010, česky 2015), abychom si mohli představit, že ve světě velmocenských ambicí existují tajné dohody a tajné operace, které ovlivňují naše životy a vyvolávají strach z budoucnosti..

Nikoli jen mezinárodně-političtí akademici, ale kdokoli, kdo alespoň minimálně používá rozumu a neobává se o ztrátu svých sponzorů, ví, že hledání nové strategie americké zahraniční politiky na počátku 90.let 20.stol. zaštítili politické a akademické autority. G.W.Bush publ. Nový světový řád, Zbigniew Brezizenski   Bez kontroly a  Velkou šachovnici, filosoficky se prezentující Francis Fukuyama  knihou  Konec historie a poslední člověk (později i prací Velký rozvrat). Podle našeho názoru se ale pro potřeby politické propagandy a agitace nejvíce hodily texty Samuela Huntingtona Střet/srážka civilizací (1993, knižně 1996, česky 2001).

Huntingtonův nápad byl geniální, skoro geniálně zločinný. Cosi bylo prohlášeno za civilizaci a předpovědělo se, že bude s jinou civilizací válčit. A protože 60% Američanů jsou věřící, a nerozlišují mezi prvoplánově chápanými kulturami a civilizacemi, obecným a zvláštním, stačí, aby byla naše nebo nepřátelská  civilizace“ zaštítěna „nějakým bohem“ a už se může bojovat.

Vzpomeňme si, že nejdříve se objevil název „Islámský stát“, který kupodivu přežívá dodnes, potom „Chalífát Abú Bakra ad-Badáví“, ad_Dawla al-Islámíja (Daiš nebo Daeš) ve skutečnosti radikální teroristická organizace islámských bojovníků Zřejmě proto, že se zjistilo, že „Islámský stát“ je pojem srozumitelný jen konzumentům přejímajícím  informace pouze z anglicky psaných textů.

„Islámský stát“ je od  počátku agitace ve prospěch „války kultur“ nebo střetu civilizací“ americký myšlenkový produkt, protože Arab, Turek, ale i občan Pákistánu, Bangladéše Indonésie. Filipín, Alžíru, Maroka, Egypta a muslimové v mnoha dalších zemích mají pro“stát“ jiná jména. Základní pojmy jsou pro ně Umma (obec) a Chalífát (obec náměstka - Chalífy posla božího Muhamnada), něco jiného je al-Káida (základna, po česku a blbě  alkajda)) nebo Tálibán (žáci, studenti, stoupenci), které mají  původ v arabském jazykovém prostředí, něco jiného Kaddáfího Džamáhírije nebo indonéský Negara Islam. "Islámský stát" vypadá na americkou univerzitu  a důsledek  jejich kvasi-teoretických  šarád, kterým se říká International Politics nebo Comparative Politics.

Ať je to se spikleneckou teorií nebo, jak říká Jan Schneider, spikleneckou praxí jakkoli, zdá se, že americká diskuse ve veřejnosti i na nejvyšších místech politických struktur je v USA nezbytná, protože dosavadní „válka proti islámu“, ať již se toto označení zjemňuje jakkoli, je velký podvod, kterému tedy podle dnešních NYT posloužil i nebohý Saddám Husajn. Navíc odvádí politické stratégy od uvažování o  Číně a Číňanech,  a od asijského světa obecně, protože postavit plán na rozbití ČLR na podpoře několika muslimů v Sin-ťiangu je nereálný. (Ačkoli víme, že i vůči takovému nesmyslu nejsou ani Američané, ani Evropané imunní.)

S tou Čínou a Číňany to ještě bude problém. Nestačí je už jen považovat za komunisty, protože by se musel komunistický stát uznat jako úspěšná nejrychleji rostoucí ekonomika, anebo za konfuciánce či taoisty: To by se mohlo v Americe, ale i jinde ve světě dnes v době nedostatku idejí, ideologií a víry líbit.

Nakonec, abychom nezapomněli. V USA přece jen odchází ta bojechtivá gerontokracie, která se narodila, rostla a dlouho žila ve vzorcích bipolárního světa, a protože jsou ve věku, kdy je pro ně může být stále obtížnější nahánět někoho do války, může se to projevit i na americké zahraniční politice. Nikoli, samozřejmě,  jako „objevení Ameriky prostřednictvím NYT“, ale jako "něco jiného".
Všechny články autora
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946