9. prosinec 2019    
Zdeněk Zbořil

Francie a Česko: Chladné vztahy na nejvyšších úrovních


Je to zvláštní, ale česko-francouzské, nebo lépe francouzsko-české vztahy, jsou na státní úrovni chladné, ačkoli se na jedné fotografii zdálo, že prezidenti Miloš Zeman a François  Hollande se umějí chovat až důvěrně. Na to, že se hlavy našich států setkali po dlouhých jedenácti letech to bylo ale blízké až příliš.

Nezapomínejme, že se vztahy obou zemí, stále ještě  traumatizované mnichovským hříchem,  nepodařilo změnit ani v době velvyslance Jaroslava Šedivého, který měl od počátku podporu francouzskou politiku Françoise Mitteranda a Jacquese Delorse obdivujícího Jiřího Dienstbiera. Na státní úrovni nebyl úspěšný ani romanista Petr Janyška, který se však alespoň zasloužil o  bezpočet  kontaktů jednotlivců a institucí, ale prorokem se na českém MZV nestal. Snad má větší podporu svých šéfů  a zaujme francouzskou stranu současná velvyslankyně Marie Chatardová, která pobývá v Paříži necelé tři roky a pro kterou  proběhnuvší setkání prezidentů bylo příležitostí být přítomnou nějakému pokroku.

Nebude to jednoduché, jak víme z přezíravého, až urážlivého chování k českým politikům,  nebo dokonce i k Dagmar Havlové, které si dovoloval Jacques Chirac a později jen jinak prostořeký Nicolas Sarkozy. Pravda je, že jim česká strana odpovídala podobným nezájmem, a tak všechno zachraňovali lidé na akademické úrovni, kulturní emisaři, podnikatelé a také letní i zimní turisté, i když třeba říci, že se jezdí spíše z České republiky do Francie než naopak.

Na té nižší, ale za to lidštější úrovni to tedy jakž takž jde, ale když už se český prezident poklonil padlým francouzským legionářům, mohl by někdo čas od času v jeho zastoupení zajet do Darney, kde vznikala první jednotka Čechoslováků, už v roce 1914, kteří se rozhodli bojovat nikoli za císaře pána, ale za svobodu. Tam se o vzpomínku na ně, a na Edvarda Beneše a Milana R.Štefánika,  stará pan André Poirot, dnes snad už více než pětaosmdesátiletý. Z našich politiků tam byl naposledy  ještě jako předseda Senátu Petr Pithart, ale to už je také před lety. A tak se o tuto pietu starají přátelé ze sdružení Slavkov – Darney, které ale vzniklo již před rokem 1989.

Nevím, zda to ale tak není lepší. Žádné velké oficiality, žádné předstírané vřelé přátelství v rámci EU, když už my Francouzům v politice příliš nevěříme a oni na nás chtějí zapomenout.

Přítomnost pana ministra financí pana Babiše v prezidentské delegaci by mohla být příspěvkem k té neokázalé, ale o to víc lidské diplomacii. Rozhodně větším, než snad nikoli záměrný pokus Martina Juna a nakladatelství  Labyrint zase jednou hodit trochu špíny na Milana Kunderu.

Kdyby o záměr ale šlo, mohli  bychom si  připomenout povzdechnutí J.S.Machara,  z těch slavných let česko-francouzského přátelství na počátku dvacátého století, že v Čechách se spoustě věcí nedaří. Ale jedné, naopak, velmi dobře: „...ať uděláš dobře nebo špatně, vždycky se najde nějaký bídák, který ti zpoza rohu chrstne na hlavu škopek pomejí“.
Všechny články autora
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946