21. květen 2018    

Prezident se rozhodl, že červené karty bude tentokrát rozdávat sám


I kdyby si někdo myslel, že prezident Miloš Zeman začíná měknout a vklouzává do role standardní hlavy státu, je vždy vyveden z takových iluzí. Do jisté míry by se dalo konstatovat, že si pan prezident usmyslil ve své funkci celkem pravidelně dráždit a naštvat vždy určitou skupinu lidí, čistě jen ze zvyku, aby se výše uvedení blouznivci vrátili na zem.


A tak se rozhodl, že nevyhoví žádosti o jmenování profesorem u tří kandidátů a jako důvody uvedl:  Jan Eichler prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády. Docent ale předložil lustrační osvědčení. Jan Ošťádal měl zase údajně před rokem 1989 kontakty s StB a nakonec Jiří Fajt, stojící v čele Národní galérie, která prý chtěla od Komerční banky coby sponzorský dar příspěvky na platy zaměstnanců NG i samotného Fajta.

Rektoři se na protest rozhodli, že slavnostní jmenování profesorů budou bojkotovat a ministr školství po zralé úvaze tento akt zrušil.

Na Zemana se samozřejmě sesypala suť desetipatrové budovy, akademickou obcí počínaje, přes politiky a samozřejmě profesionálními antizemanovci konče. Každý vidí situaci sice trochu odlišně, ale v jedné věci se shodují – prezident by kompetenci na (ne)jmenování profesorů neměl mít, protože adepti splnili veškeré podmínky pro udělení titulu.

Proč se prezident rozhodl vystoupit jak vystoupil bude jistě předmětem mnoha spekulací, od čiré msty akademické obci za minulý odpor kvůli nejmenování pana Putny (toho času „katolické buzny“) nebo projevem svévole hlavy státu, která si své pravomoce vykládá jen po svém. No něco ho k tomu vedlo, nicméně uvedené důvody jsou trochu slabé.


V jednom se však akademici musí chytit za nos. Miloš Zeman se chtěl této pravomoce vzdát, předat ji třeba ministru školství s dovětkem, že pokud ji bude mít, tak také budou zádrhely. A byla to právě akademická obec, která tento přesun ostře odmítla. Nyní ji ten nos musí dost bolet.

(kou, ucho24.cz, foto:mp )
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?