9. prosinec 2019    

Nechceme tady Amíky ani Rusáky


Zdá se, že Češi nechtějí na svém území nikoho cizího. Zvláště pak nechtějí zde uniformované skupiny.

Ačkoliv jsme členskou zemí NATO a vůči tomuto členství se vyslovuje jen menší část populace, s pobytem cizích vojsk na českém území je to naopak. Jak uvedl průzkum společnosti SANEP, téměř dvě třetiny občanů České republiky odmítá, aby se na jeho území ocitla armáda Spojených států amerických.


Je to samozřejmě smutná informace pro české válečníky a militaristy všeho druhu, navíc doplněná údajem, že se 60 procent lidí neobává Ruské federace. Po tak trvalé mediální masírce je to donebevolající selhání válečné propagandy. Skoro by se chtělo říci, že by si to měl někdo odskákat.

Příčina je věru prostá. Ruská federace není pro Čechy něco přitažlivého, ale tlak vyvolává protitlak . Přičemž je zjevné, že podvědomě drtivá většina cítí odpor k „dočasnému pobytu sovětských vojsk“. Z toho pramení i odpor k pobytu jiných „spřátelených“ vojsk, ba i jen jejich radarů.

Určitý pacifismus české společnosti vedl zemi k zavedení malé profesionální armády. A armáda se vytratila z běžného života obyvatel. Nynější příklon k odvodům mladé generace se dá spíše vyložit jako přísný pohled dospělých nad „rozmazlenou“ mládeží, než obrat k militarismu.

Češi pomalu v Evropě dospívají. Vidí, že se je třeba o své vlastní zájmy drát stejně, jako velké země, a že se zájmy jiných často a právě nepřekrývají se zájmy Česka a Čechů.


„Odmítnutí většinové části domácí veřejnosti jak účasti na případné vojenské operaci USA, tak i případné přítomnosti vojenských sil Spojených států amerických na půdě ČR, může souviset jak s negativními zkušenostmi českého národa s vojsky cizích států, tak i s protizápadními a protiruskými náladami. Dalo by se tak říci, že v této souvislosti chce zůstat většina veřejnosti ve zcela neutrální pozici suverénního státu, který není a již nebude mocenským nástrojem cizích velmocí,“ uvedl SANEP.

S tím se nedá než souhlasit.

(kou, ucho24.cz, foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946