18. únor 2019    

Způsob jmenování Maláčové je předobraz Zemanovy začínající apatie


V šestatřiceti letech se stát ministryní je nepochybně velký úspěch v profesní kariéře mladé ženy. Však by to také mělo mít tu správnou formu – do ministerských funkcí jmenuje přece prezident republiky v odpovídajících prostorách Pražského hradu. Že to tak bylo vždycky, je pouze suché konstatování faktu. Že tomu tak ale nebude, je taky fakt. Pro jmenování do úřadu si bude muset Jana Maláčová dojet na zámek v Lánech. Bez ceremonie a záře reflektorů. Znalí světa se diví, těm neznalým je to šumafuk.


Pokusme se nahlédnout do myšlení Miloše Zemana. Jeho předvolební i dosavadní spojenec Andrej Babiš mu tak trochu zavařil. Tak dlouho se za něj bral, až nemohl couvnout zpět. Protože by musel přiznat svou chybu v tom, že volební vítěz má sice právo sestavit novou vládu, ale nemá zase výsadní právo se s tím tak dlouho babrat. Když se konečně dobabral, vláda dostala kýženou důvěru. Mezitím se ze sestavování vlády stala fraška a Miloš Zeman se jako by se stáhl z té scény posměšků a křiku oponentů. Raději proto vycestoval do regionů. Nicméně vláda mohla začít makat a zbytečně nekecat. Kecalo se ale hodně a makalo především na tom, jak z té ostudy z demise dvou ministrů během jejich jepičí ministerské existence, vůbec vybruslit. Tak trochu té ostudy totiž padá i na hlavu nejvyššího ústavního činitele – on dovolil premiérovi to, co nyní sklízí. Neúspěch při výběru lidí. Lhostejno, že druhý provinilec v ministerské taškařici je z koaliční ČSSD. Premiér je jednou šéf politického kabinetu a tím to končí a začíná na jeho hlavě.


Miloš Zeman proto další jmenování budoucí ministryně vidí jen jako možné provizorium – ministerstvo práce a sociálních věcí se otřásá v samotných základech, kdy jeho bývalí šéfové svalují vinu za nehospodárnost i na Janu Maláčovou, coby stále ještě dosavadní ředitelku příslušného odboru. Jak se nastalá situace bude řešit? To kdyby někdo věděl, byl by boháč, protože už jen vzájemná slovní bitka mezi hnutím ANO a ČSSD dává nezakrytě najevo, že vláda Andreje Babiše je provizorium samo o sobě. Tak jaképak cavyky s nějakou holčinou, která do té vřavy za pár dní vleze a třeba za další měsíc či dva ji zničí buď samotná odpovědnost za celé ministerstvo, nebo někdo, kdo se Babišovi opět za něco pomstí. Plody tak už nyní sklízí prezident Zeman. Aby chutnaly co nejméně hořce, žádné zbytečné cavyky s nějakou ceremonií. Kdo nevidí, ten i nenaslouchá. Když něco pak rupne, neví se, kdo to vlastně byl.  Na to zbytečně rozsvěcovat v Trůnním sále Pražského hradu opravdu netřeba.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?