16. prosinec 2019    

Změna názvu ČSSD na SD? Pamětníci války se křižují


Je třeba hned v úvodu sdělit, že zkratka čehokoliv může vyvolat buď pobavení, pohoršení nebo také vůbec nic. V Lidovém domě dovedou vše z uvedeného. Zejména s nápadem zkrátit svůj původní název na Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) na úspornější verzi. Sociální demokraté (SD) by to mělo být. A právě tato zkratka zapůsobila jako rozbuška – SD má totiž nechvalně ponurou minulost. V plném znění Sicherheitstdienst, což byla bezpečnostní služba nacistické strany, které velel třetí nejmocnější muž Říše, Reinhard Heydrich. Ať už v Lidovém domě sociální demokraté dumají nad změnou strategie návratu voličů jak chtějí, někdo trochu prozíravější tam asi zrovna chyběl.


Nicméně pravdu mají někteří důležití mužové v oranžovém dresu, že změna názvu stranu nespasí. A že by bylo záhodno držet se raději tradiční značky a taky začít pořádně makat. Jen tak si volič všimne, že poučení z „krizového vývoje“, vzniklého za vlády a předsednictví v partaji Bohuslava Sobotky, je na dobré cestě. A hlavně směřovanému k lidu dělnému a dalším jeho sociálním jistotám. No budiž, nic proti tomu, ale není to boj na rok či dva, ale minimálně na celé desetiletí. Za tu dobu si nikdo z voličů nevzpomene ani na současného předsedu Jana Hamáčka a celou jeho svitu. Budou ve funkcích jiní šíbři a štafeta minulosti se v politice nepřebírá. Tvoří ji vždy nová generace se všemi jejími neduhy a hlavně už zase v jiné době. Jaká bude, to nelze předjímat, spekulace jsou taky k ničemu.


Je třeba poznamenat, že výkřik o případné změně názvu není zase až takovu chybou. Tou největší je pro ČSSD změna v orientaci strany. Z někdejšího středolevého břehu se brodí kamsi do neznáma a voda už straně sahá po krk. Vedle sebe žraloka v podobě Hnutí ANO, kterému zatím ani hluboká voda nevadí. Stojí totiž ČSSD na ramenou a pobízí ji k pohybu. Sociální demokraté tak bojují s proudem, do kterého se dobrovolně nechali zatáhnout. V případě vládního karambolu navíc poslouží jako cosi, na něž se dá svalit spoluvina. Na to všechno volič shlíží z protějšího břehu a nevěří, že ČSSD svého koaličního partnera i soka z ramenou setřese. Volič totiž žije dneškem a sociální demokraté pochopitelně taky. S tou případnou zkratkou SD je to jako se zvonkem na dveřích. Změňte si na nich jméno a jen nejbližší sousedé budou vědět, co jste zač. Až časem nebudou sousedé, nebudete zřejmě ani vy. A v bytě žije dávno nový nájemník. Zajímat se bude zase jen sám o sebe. Natož o nějakou partaj, která se kdysi nebránila spojit se třeba i s Marťany. Konec konců, tato někdejší hláška se do dějin ČSSD asi přece jen zapíše.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946