18. duben 2019    

Zimolovo odcházení do nikam. ČSSD už tam je


Možná si zase liboval ten jistý zahraniční zpravodaj, když ráno zamáčkl budíka. Témat je, jak si tehdy se mnou liboval u piva, v české společnosti víc, než povolných ženských. Na rozdíl od zpravodaje měl možná bezesnou noc lídr sociálních demokratů, Jan Hamáček. Jeho místopředseda Jiří Zimola mu dal kvinde. Rozhodl se se svým šéfem rozejít, tedy i skončit ve funkci. Prý kvůli nemožnosti změny kurzu strany k lepšímu. Marnost nad marnost, dle Zimolova shrnutí běhu času po volbách všeho druhu.

Spolustraníci spustili povyk s praporečníkem Milanem Chovancem. Z bojiště se prý neutíká. Otázka ale je, zda sociální demokraté vůbec bojují, pomineme-li válku mezi sebou samými. Stačí vnímat každodenní dění na politické scéně. Od ČSSD nikde nic, krom sporadických zpravodajských televizních spotů lokálního významu. Nyní se už jasně ukázalo, že vstup do Babišovy vlády měl cenu přívažku, nutného k překlopení k legitmizaci Babiše samotného. Dál se mi do vládnutí nepleťte! A tak se ČSSD neplete.


To se ale plete v jiných souvislostech. Hlavně v té, že někdejší Hamáčkovo tvrzení, že jen účast na vládě pomůže straně zůstat v povědomí voličů víc, než kdyby se upozadila v neviditelné opozici. Sociálním demokratům se tak podařilo obojí. Neviditelný je především jejich lídr. Zůstal ve veřejné prezentaci bezbarvý a řeší mezi jinými vnitrostranickými anomáliemi cosi, co už zřejmě ani nikoho nezajímá. Propad voličské přízně tak trvá a zcela zákonitě ještě bude.

A teď proč. Doba mění nálady lidí a už vůbec není podstatné, kdo a jak dlouho bude u moci. Nastává takřečená únava z těch, kteří unavovali celou dobu. Platí to bez rozdílu pro každého, byť se aktuálně někdo může nad tím pohoršovat. Není ani divu, je to zákonité cítění těch, kteří si změnu čehokoliv nepřipouští. Když pak přijde, otřepou se zrovna tak rychle, jak ta změna přišla. Protože si opět nepřipustí, že by s tím nepočítali. Ale k věci. Věčně nebude trvat ani vláda Andreje Babiše. Sice stále může spokojeně podupávat na výsluní zájmu, ale pomyslné slunce už tolik nehřeje. Přičaplá ČSSD slunci rovněž nastavuje záda, ale víc se zimou klepe ve stínu svého spasitele.


Což je předobraz něčeho, co jednou ohodnotí voliči napříč politickým spektrem. Očumovali jsme vás na tom fleku už dost dlouho, chce to změnu. Takže odchod nějakého Zimoly je marginálií ve vývoji budoucnosti, která v politice není nikdy daleko. Propadliště dějin se tomu říká. Kdo si dnes vzpomene na kdysi nenáviděného Gustáva Husáka? Stejně tak skončí jak Hamáček, Babiš nebo...To už je přece na nás, voličích. Politici to vědí a přesto jsme mnohým do dalších voleb zatím úplně šuma fuk.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?