29. leden 2020    

Zemanův prezidentský systém? Vzory k tomu má


Část senátorů dokončila ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Aby mohla být nejen z právního hlediska použitelná, musí ještě získat podporu horní komory parlamentu. Jinými slovy, hlava státu v některých ohledech porušuje Ústavu a usurpuje si tak podíl na moci. Rozhoduje tím o záležitostech, o kterých rozhodovat nemá či přímo nesmí. Svévole zvaná prezidentský systém, což sice v některých postkomunistických zemích není zase věc neobvyklá, ale v naší zemi rozhodně ano. Protože po listopadových událostech v roce 1989 se Česká republika vydala cestou parlamentarismu.


Zemanova zřejmě odvěká touha vynikat vždy a všude a za každou cenu je ve své podstatě destrukce jeho osobnosti. Stejně by toto silné ego působilo na každého jiného člověka se Zemanovou náturou, nota bene v nejvyšší ústavní funkci. Chorobná touha měnit osudy lidí či přímo dějin v dobrém i ve zlém, je totiž motorem osob se silným egem, která upřednostňuje činy před důsledky. Až sem Miloš Zeman dospěl a sebereflexe je potlačována vědomím, že právě dosažený vrchol jeho životní kariéry mu umožňuje dělat vše, co se mu zlíbí. A taky že dělá. Méně vzdělaným vrstvám obyvatelstva to může být sympatické, protože jiní potentáti jsou jim rovněž sympatičtí nebo naopak. Když pak s neoblíbencem části obyvatelstva hlava státu zachází jak s hadrem na holi, pak svým sympatizantům dokazuje, že jej, jako hlavu státu, zvolili dobře. Viz na příkladu expremiéra Bohuslava Sobotky. Většího veřejného opovržení se od Miloše Zemana už Sobotka asi nikde jinde nedočká a kultura vztahů těchto dvou ústavních činitelů klesla na úroveň bezdomovecké strkanice před dobročinným spolkem.


Jenomže připravovaná žaloba na prezidenta republiky má jednu chybu. Miloš Zeman nevyvolává dojem prezidentského systému vládnutí. Ani to není možné, protože do této skládanky ještě pár dílů chybí. Miloš Zeman inklinuje k poloprezidentskému systému vládnutí, tak jak tomu je v některých postsovětských zemích (Rusko, Litva, Ukrajina). Vzory pro to tedy má a že jeho povaha směřuje spíše na Východ než na Západ, o tom žádná. Jako někdejší komunista byl chytřejší, či spíše prozíravější, než mnozí komunisti. I kdyby byl za své odbojné postoje těsně před Listopadem trestán, věděl, že postih nepotrvá dlouho. Zrovna tak jako sen o věčném socialismu. Navíc z těchto existenčních rizik vyjde už jen jako vítěz. A taky že vyšel. Co mu ale z těch dob zůstalo, byla zřejmě touha po neomezené moci, která u komunistů nešla přehlédnout. Tak proč si některé atributy tehdejší doby nezopakovat, nota bene v nejvyšší ústavní funkci? Že Zemanovo konání mění polaritu české politické scény je nesporné, ale zároveň opět nebezpečné, stejně jako se tak dělo v převratných dobách Listopadu 89. Lidé opět vycházejí do ulic, jen jména politických neoblíbenců se mění. A zní i to Miloše Zemana.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946