21. leden 2019    

Zemanovi zbyli už jen jeho voliči


Zahraniční návštěvy vítané Pražským hradem jsou takřka minulostí, cesty pana prezidenta za humna českého státu jsou stejnou vzácností, asi jako veřejná prezentace korunovačních klenotů. Pomiňme poslední cestu Miloše Zemana do Polska – za dlouhou dobu nebyl nikde. Protože ho nikdo nezve a ze západních zemí zvát asi jen tak žádné pozvání nepřijde. Po už neskrývaném příklonu k Rusku tuplem ne. Zemanovi zbyde Východ, avšak tam hlava státu jezdí ráda. I tady ale číhá problém: Východní velmoci, jako je Rusko nebo Čína, nezvou své sympatizanty často. A hlavně taky pro nic za nic. Miloš Zeman už pro ně své vykonal a další případné úlitby se v hlavách východních veličin teprve mohou zrodit. Do té doby, milí sympatizanté, hezky seďte doma.


Pomineme-li fakt o zdravotním stavu hlavy českého státu, který dlouhým zahraničním cestám zřejmě moc neprospívá, pak kontakt se světem či domovinou musí mít jinou podobu. A pokud možno co nejméně fyzicky náročnou. Je to u nemocného člověka pochopitelné a Miloš Zeman o tom jistě ví své. Dlužno podotknout, že to není ironický špílec, ale bohužel stav, za který prezident nemůže. Že je ale jeho zdraví veřejně propíráno, s tím musí hlava státu počítat, Není totiž ve svém úřadu soukromou osobou, ale zvolenou občany, kteří tím pádem mají na informace ze života prezidenta nárok. Jak s tím právem ale současný nájemník Pražského hradu naloží, je věcí jeho cti a svědomí. Potažmo odpovědí voličům, jak moc si jich váží.


A jsme u toho. Zdá se, že Miloš Zeman své voliče přímo miluje. Však si za nimi nové další cesty naplánoval. Nejdříve na Ostravsko – Třinec, Orlová, Karviná. Pozdravit se s davem, který mu projeví úctu. A pak zase do dalších krajů dopřát svému sluchu opojnou chvilku souznění s davem. Protože jiné, než domácí, ani nemá, možná si i vědom toho, že celovropského či světového uznání se mu už nedostane. Nebude druhým Václavem Havlem, jemuž se klaněl svět i Evropa. Než ho zatratili zase jenom Češi. To je ale politika, namítne někdo. Ano, správně, je to politika. A tu dělá i Miloš Zeman. Svou poslední pětiletku nezačal dobře. Vypálil dělovou salvu zloby a nenávisti všem, kteří se mu neklaní. Opojení mocí však funguje i u nemocného člověka. Svou dávku čas od času potřebuje. Ten právě zase nastal a dávku na podporu sebevědomí je třeba pustit do žil. Takže rychle tam, kde je k mání. Dávku ale bude opět platit hostitel. Což jsi i ty, kterýkoli občane České republiky. Málo to zase zrovna nebude.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?