21. leden 2019    

Zemanova prestiž v Bruselu? Zřejmě nic moc


Bylo zajímavé poslouchat názory na vývoj v České republice bývalého belgického premiéra Guy Verhofstadta. Jako první z názorů zmínil staronového prezidenta Miloše Zemana. Expremiéra na něm znepokojuje několik aspektů - tím největším je podle něj paktování se s pravicovými a levicovými extremisty. Dosadit si, kdo to asi je, není nijak těžké. Tím pádem Tomio Okamura (SPD) dostal ověřenou zprávu, že se s ním v Bruselu nikdo nikdy bavit příliš nebude. Což už může být Miloši Zemanovi jedno - Okamura a jeho elektorát byl do prezidentské volby materiál na jedno použití. Rozuměj hlasy pro Zemana.


Je proto úsměvné, jak se v těchto dnech šéf SPD holedbá nápadem opět navštívit prezidenta na Hradě. Rád by s ním prý probral záležitosti kolem vniku nové vlády. Měl by ale vědět, že Miloš Zeman jeho přítomnost, dojde-li k audienci, bude vnímat jen jako zdvořilostní návštěvu. Už nyní si lze představit, že s takovou nepořízenou se z Hradu před média nepředstupuje. Odpověď Okamury proto zřejmě zazní v intencích "konstruktivní debaty o budoucnosti české politiky." Balónek naděje více se do dění zapojit, Okamurovi asi tím pádem uletí.

Jenomže stejnou podobu má i prestiž hlavy státu v zahraničí. Když už jej nebere Brusel, západní svět tím pádem taky ne. Gratulace ke znovuzvolení stále ne a ne ze Západu přijít.  Čert to vem, kolo dění se otáčí dál. Tím pádem z něj vypadl i názor belgického expremiéra. Názory Miloše Zemana Brusel takřka nezajímají, mnohem více vnímáme počínání parlamentu a vlády. Andrej Babiš je proevropský a jeho názory sdílíme. No a je to, dalo by se říct. Jenomže není, to se musí říct taky. Škraloup s Čapím hnízdem poněkud hyzdí osobu premiéra v demisi. Jak z toho nakonec "vybruslí", toť otázka a brzda zároveň. Pouhé sympatie vzhledem k jeho probruselským postojům tamním šéfům zatím, dle belgického expremiéra, poněkud nestačí.


Což je další kapitola toho, kdo jsou ve skutečnosti zase tamní šéfové. Je pozoruhodné, jak belgický expremiér živí naději, že se bruselskaá administrativa musí ubírat jiným směrem než doposud. Tedy se reformovat a nedopustit další Brexit. Prozradil tak tušenou věc - odchod Velké Británie, coby členského státu EU, tamní administrativu silně vystrašil, byť navenek hlásala pravý opak. Guy Verhofstadt však nesdělil, jak EU reformovat. Přitom se nabízí jediné řešení - odstranit ty, kteří těmi hrobaři jsou. Tím největším je přece Jean-Claude Juncker. Ale abychom nezabíhali do detailů - vnímání České republiky Bruselem je pro tamní administrativu prý opravdu důležité. Samozřejmě že naplno nevykřičí, že důležitost ČR tkví už jen jako v přispěvateli do společné unijní pokladny. Pravda, zatím ČR čerpá na dotacích více než do pokladny sama odvádí, ale právě to může být minové pole budoucnosti. Stačí přijmout euro a vše bude jinak.  Dluhy jiných členských států budou i naše dluhy. To se už ale do světa zbůhdarma nekřičí. Proto je pro Brusel Andrej Babiš nadějí toho, že do svého programu nepřijme Okamurovy požadavky o veřejném referendu o vystoupení z EU.  Prezident Miloš Zeman je totiž v dané otázce jen páté kolo u vozu. Tu káru tahá hlavně Andrej Babiš. Kam, to se vlastně taky uvidí. Stejně tak i papaláši v Bruselu.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?