17. červen 2019    

Zaplaťpanbůh, že už je po volbách!


Časová osa tohoto příspěvku může u čtenáře kolidovat s rozhodnutím se ke komunálním volbám vydat či nevydat, nebo už někdo odvolil a napjatě čeká na výsledky. Tak jako tak už je po všem tom tyjátru, protože dnešek ve volebním finále nic neovlivní. Můžeme se tak už pouze dobře bavit, či nevěřícně kroutit hlavou, a to podle toho, jak výsledky voleb mění pozici té které strany.


Jedna pozice ale zůstává u všech partají. Tou je hašteřivost a v tom případě na výsledky nehleďme. Lídři se neliší jeden od druhého – snad rozdílem rétorické schopnosti, avšak se společným jmenovatelem. Tím je zase jen hašteřivost. V podstatě už voliče dost nudí, protože s touto výbavou, navíc s absencí věcné debaty a především pádných argumentů, se volič už v ničem neorientuje. Ani nemůže, protože zde nic než zmatky a vzdušné zámky politici nenabízejí.

Předvolební bizár jen národu dokázal, že novodobý politik je ve skutečnosti smutná postava jistého byznysu, kvůli kterému se do politiky dere. Ohlédněme se proto v čase – volič dostal za uplynulé čtyři roky dostatečnou odpověď, že z předešlých slibů jsou jen trosky. Komunální politika je především o konkrétních činech konkrétních lidí. Toto zobecnění ale stále platí a politici to dobře vědí. A sází právě na zobecnění všeho, kdy pak nikdo za nic nemůže a v dalších kampaních honí duchy a slibují opět to, co samozřejmě zase nesplní. Nic se jim za to nestane, objektivních příčin neúspěchu je přece po ruce vždy dostatek.


To, že některá partaj ve volbách zcela propadla, je logicky důsledek veřejného nezájmu. Volič paradoxně nezúčtoval její předešlé snahy se za dobu jejího působení v obcích a městech vůbec o něco přínosného pokusit. Volič zhodnotil jen a jen úroveň její předvolební kampaně. Tedy divadlo, jež zaujme, nebo nezaujme. Což je zmíněný bizár, a leckteré partaji to v tom neumětelství šlo skvěle. Voliče tak čekají další čtyři roky politických klauniád, v nichž budou do dalších komunálek zase vynikat jen ti nejtalentovanější.

(pšt,ucho4.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?