22. září 2019    

Začínáme žít bez pravidel. Kdo chce kam, dojde i bez cizí pomoci


Kdo má zájem i trochu toho času sledovat, jak se v současnosti komunikuje ve veřejném prostoru, dojde k závěru, že volovi už je dovoleno vše, přitom na boha si hraje každý druhý. Každý má svou pravdu a ježí srst v okamžiku nesouhlasu prostistrany. Kde je pravda? Nikde, protože ta vítězí pouze na prezidentské zástavě, neboť záměna s červenými trenclemi je nemožná. Takže se zkusme zamyslet, jak to vlastně v tom veřejném prostoru funguje.


Z televizních debat si můžete vybrat na všech stanicích. Diskutuje se v nich pořád o něčem. Nebaví? Přepnete na jinou. Stejný host jen s jiným moderátorem. Ovladačem problikáte jiné kanály a těch deset patnáct mediálně omílaných tváří máte zase plný obývák. Slyšíte vždy stejnou píseň – ten dělá to či ono a zase špatně. Druhý břeh: Ten či onen zase jen blafuje. Do toho všeho nějaký ten vulgarismus a výsledek je gulášek v hlavě diváka. Nechápe, jak se moho stát, že pravidla společenského vystupování nectí už ani hlavy pomazané. Děje se to zejména ve chvílích ožehavých témat – moderátor skáče hostu do řeči, ten jej opakovaně upozorňuje, že by rád svou myšlenku dopověděl. Marně. Tak to jde pořád dokola a porce guláše v hlavě diváka se zvětšuje. Raději přepne na program, kde se nediskutuje. Chyba. Pořád nám někdo někde něco vysvětluje, co je třeba dělat dobře. Třeba i to, že když nemáte cibuli do guláše, tak ji tam prostě nedáte. Bez této rady bychom se zřejmě vrátili do jeskyní. Proč zrovna v tomto příměru hledat nějaké pravidlo? Právě že žádné. Protože televize si s tím taky hlavu neláme. Respektive při výběru mudrců s vařečkou v ruce. Děs běs.

Zbývá ještě únik z toho běsu. Do internetových televizí. Bliká přece už z kdejakého média. Rozhovory, zajímavosti. Proč ne. Jenomže zase ten český malý dvoreček, po kterém pobíhá těch deset patnáct provařených tváří. Opět diskutují, jak jinak. A dokonce ze studia už i naštvaně odcházejí, když se jim něco nelíbí. Pravidlo dnešních diskuzí je, necti žádná pravidla, když se ti nechce. Nebo když hrozí, že budeš za blbce. A hrozí se už čímkoliv, pravidla nepravidla, třeba i ta soudní. Například dlouhé roky problematická záležitost objektu bývalé polikliniky na pražském Žižkově. Respektive dnešní autonomní centrum Klinika. Obsazená aktivisty. Protiprávně. Potvrzeno i rozhodnutím Nejvyššího soudu. Nový majitel objektu chce začít s rekonstrukcí, leč nemůže. Rozsudek je pro aktivisty jen kus bezcenného papíru. Ať už je v objektu jejich činnost jakkoliv bohulibá. Nepatří jim. Zbývá asi jediné: Násilné vystěhování. Pochopitelně že nejvíc ublížení se budou cítit aktivisté. Pravidla žádná, na co taky. Děláme si, co chceme. Dojdeme tam kam chceme, i bez cizí pomoci.


Podobných příkladů lze vyjmenovat celou řadu. Demokracie jednoho člověka končí na prahu domu druhého člověka. Hezký citát. Nehezké je, že prahy cizích domů nás už dávno přestaly zajímat. Vstupujeme do cizích lidských duší, do objektů, i do problémů, do kterých nám nic není. Životu bez pravidel se říká anarchie. Však je taky potichoučku polehoučku prosazovaná jistou partou ve Sněmovně. Názorový přelétavec Andrej Babiš aby si na tajňačku už raději zkoušel paruku. Tu s dredy.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946