21. srpen 2019    

Za dva týdny všichni proti všem


Dny se krátí a termín podzimních komunálních voleb taky. Dva týdny do hodiny pravdy. Vítěze zatím neznáme, ukazatel pomyslného potleskoměru veřejných průzkumů nervózně poskakuje po číselné stupnici. Inu předvolební mumraj, kdy se plánuje kdo, s kým, proč a pro koho. Jasně, že je to normální, od toho volby jsou. Co je zatím mnohem jistější, než sázka na vítěze, je reálná atmosféra hned hodinu po volbách. Stačí si všímat názorů některých lídrů. Určitě nebudeme spolupracovat s tou či onou stranou, s jinými budeme hledat společný názor. A už nyní lídři prohlašují, že i to bude poměrně obtížné, protože něco jiného tyto strany říkají a něco jiného dělají. Jednání o koalicích tak zřejmě skončí patem. A volič si řekne, že zase naletěl a šel k urnám zbytečně.


Pro ilustraci je proto třeba uvést konkrétní příklady. Hnutí ANO bude chtít samozřejmě urvat co největší politický kapitál, zejména v Praze. Je to pro Andreje Babiše klíčová záležitost, předznamenávající budoucnost jeho působení v politice vůbec. Premiér má tak trochu nahnáno – dosavadní primátorka Adriana Krnáčová je jeho velkým zklamáním. Abychom to uvedli na správnější míru: Pražany nijak neoslovila a po celé funkční období se projevovala nejen svérázným slovníkem, ale i nedostatečnou schopností spravovat chod české metropole. Nový kandidát Petr Stuchlík spíše připomíná hazardního hráče a už nyní prosakují zmínky, že strategie hnutí ANO ve výběru osobností opět selhává. Však s tím měl premiér velké problémy už při sestavování vlády.

Občanská demokratická strana (ODS) si v dosavadních průzkumech zatím vede jako favorit pražských komunálek. Po dlouhých letech pobytu za mantinely opět naskakuje na hřiště, kde se hraje o moc a spravování více jak šedesátimiliardového rozpočtu. Což je hodně peněz a vábnička k tomu, aby se na tom hřišti nejednalo zrovna v rukavičkách. Už nyní si je svlékají političtí soupeři. Třeba Jan Čižinský (Praha sobě) míní, že ODS metropoli v minulosti s pomocí kmotrů vyždímala a staré tváře opět kandidují (Bohuslav Svoboda, bývalý primátor). V tom trochu Čižinský uletěl – Bohuslav Svoboda byl trnem v oku všem, kterým bránil ve vlastním obohacování. Leckdo si na oplátku jistě vzpomene na šílenost Čižinského kvůli výstavě Body The Exhibition, tedy čínských nebožtíků. Exponáty světové popularity a ojedinělého formátu chtěl nechat zabavit a pohřbít.


Téměř v hrobě jsou ale ambice sociálních demokratů (ČSSD) v pražských komunálkách výrazněji uspět. Slogan Lanďák primátorem zřejmě moc nepomůže ani jmenovanému adeptu, synu zesnulého populárního českého herce Pavla Landovského. Do nedávné doby v podstatě neznámá postava Jakuba Landovského jen stěží v čase do voleb Pražany osloví, protože to nedělá ani teď. O dalších stranách (Piráti, TOP 09. KSČM atd.) si lze myslet cokoliv, byť jsou nyní považovány za vážné soupeře pro kohokoliv. Ale znáte to, rozhodne volič a bude. Pak rozhodne vítěz a vše bude opět na začátku a úplně jinak, než si kdo představoval. Tak to v současné české politice chodí. Volbám čest!

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946