20. březen 2019    

Z jednání o budoucí vládě už je nudná telenovela


Tak prý zase příští týden, jak oznámily špičky hnutí ANO a ČSSD. Měly samosebou na mysli další epizodku jednání v režimu mediálního klidu. Prostě žádnou informaci navenek nevypouštět. Pak se všichni všechno dozví, neboť všelijakých spekulací a dohadů se už nashromáždily celé haldy. Pravda to sice je, ale čí je to vina? Politiků určitě ne, jak bychom se zřejmě dozvěděli. Takže novináři mají zatím utrum. Ne ale tak docela, protože jestli se někdo kvůli dalším nezajímavým dílům telenovely Babišovy sny horlí, pak jsou to právě někteří politici. Anonymně sdělují, co se v zákulisí děje, neboť vztek pomalu a jistě přechází v letargii. Lidově řečeno, vývoj ode zdi ke zdi.


A teď proč: Podmínky ČSSD vůči hnutí ANO, které v posledních dnech vygradovaly v ultimátum, po němž by volič čekal konečné řešení, změnilo se v pouhou kouřovou clonu. Žádný výsledek, jen další odklad. Podle informovaných zdrojů požadavky té či oné strany vrší jen stále větší barikády a co víc, přecházejí v osobní anymozity. Rozuměj v nenávist jedné osoby k druhé. Divu prý ani není, protože za zavřenými dveřmi se na společenský protokol příliš nehledí. Andrej Babiš je údajně impulsívní člověk a pro peprnější slovo nejde daleko. Jan Hamáček se prý vyprovokovat k hrubiánství nedá, zato pokulhává v posloupnosti logiky svých požadavků, které pak blokují i samotnou ČSSD. Například bez ovládnutí státní kasy jsou další rezorty v državě sociálních demokratů naprosto k ničemu. Jediná logika toho je, že mít penězovod znamená mít vůbec největší moc. Nelogičnost zase pramení z toho, že Andrej Babiš, člověk, který dobře ví, jak peníze rozmnožit, rezort financí nepřepustí ani samotnému peklu. Má-li se ČSSD podílet na vládě, pak měla k jednacímu stolu vyslat někoho jiného než Jana Hamáčka. Protože ale žádnou náhradu nemá, proto se jednání dostávají do bludného kruhu. Východisko je jediné a logiku zde drží Andrej Babiš. Nechal si udělat veřejný průzkum, ten mu opět přihrál vysoké sympatie. Dohrajeme  ten tyjátr až k předčasným volbám, ze scény zmizí ČSSD, protože to, co sama se sebou předvádí, je poslední rozloučení v krematoriu. Tolik anamnéza informovaného zdroje.


Jiný zdroj uvádí, že Andrej Babiš jedná mezi čtyřma očima tak, že naopak nepoužívá sílu, ale úskok. Protivník odchází plný naděje, že se mu daří klestit si cestu spletitými nuancemi, které jsou v politice měřítkem úspěchu. V dalším kole šéf hnutí ANO otočí poměr sil na předtím nepodstatném detailu, který protistranu vyvede z míry. V nastalé destrukci předtímních dohod dotlačí protistranu k novým postojům a tak to jde stále dokola. Z toho jasně vyplývá, že se Andrej Babiš dohodnout ve skutečnosti nechce. Protože jiná vláda než menšinová je pro něj konec v politice. To ale zase dobře ví Jan Hamáček a proto prý nemáme čekat, že by změnil kurs jinam, než k útesům vyřizování si osobních účtů. Jinak by to byl právě on, kdo bude posledním známým hrobařem ČSSD. Volič prý může začít vázat věnce.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?