18. duben 2019    

Workoholici v politice? Sběratelé funkcí se opět činí


Jsme proti kumulaci funkcí, nechávali se slyšet lídři politických stran. Je úplně jedno, kdo to říkal či říká, protože výsledek je opět stejný. Tedy mít funkcí co nejvíc, což je pochopitelně náležitě finančně ohodnoceno. Tím bychom mohli hned na úvod skončit, ale to by nebyli opět politici, kteří si nedají pokoj. Znovu dělají něco jiného, než říkají.


Například Jan Čižinský, starosta Prahy 7. Funkcí má hned patnáct a kdyby každé musel věnovat denně pouhou hodinu, jejich součet vypovídá za vše. Neuděláte nikde nic. Jistě, věnovat se může pouze jedné a několik hodin. Neuděláte taky nic, protože funkce nejsou o práci. Ta skutečná se projevuje jinde a jinak. Hlavně tak, že se věnujete těm problémům, které se za vaše volební období projeví jako výsledek práce v každodenním životě. Čižinského výsledek za dobu minulého volebního období byl, že Praha 7 má nejvíc problémových mostů. Zavírají se dopravě, pak se podepřou a provizorně zpevní a jede se dál. Jak po mostech, tak po funkcích. Čižinského někdejší učitelská profese je z pohledu jeho současných finančních příjmů žebrák před kostelem. Coby starosta pobírá mzdu více jak 70 tisíc korun, s náhradami jako i poslanec je to bezmála 120 tisíc čistého. A to nemluvě o funkci v zastupitelstvu. Ta obnáší dalších více jak 5 tisíc korun. Sečteno podtrženo, skoro 200 tisíc měsíčně je pak, jak se říká, doma.


Tak by se dalo pokračovat v mnoha dalších případech. Volič se může opět usmívat nad svou volbou u urny. Zase byl svým způsobem oklamán, ale příště si na mě, milý politku, už nepřijdeš. Jistě přijde, protože doba kdy občanští aktivisté brojili proti kumulaci funkcí, nyní je sami sbírají. Tak nějak jako kdysi jejich proslulý sběratel, sociální demokrat Michal Hašek. Ten jich měl tolik, že den by musel trvat 46 hodin. Škoda dalšího počítání. A škoda se tím i zabývat, protože je to právě politik, který vše voličům vysvětlí. Třeba takto: Kumulace funkcí je vlastně plnění slibu voličům, jak nám, voličům, klade na srdce Jan Čižinský. To aby pro příště měl volič ještě jedno přání. Mít na zřeteli zdraví pana politika. A myslet na to i o příštích volbách. Na svědomí si ho kvůli tolika funkcím přece vzít nemůže.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?