20. září 2019    

Všichni Zemanovi muži


Dnes jsi můj kámoš číslo jedna, zítra třeba míň než nula. To by měl Miloš Zeman sdělit každému, kdo se ohání přízní hlavy státu a srdnatě proklamuje jeho znovuzvolení. V nemilosti je podle dostupných informací nyní Hynek Kmoníček, velvyslanec v USA. Nevoli jeho šéfa si údajně vysloužil tím, že stále není schopen umést cestičku k nejmocnějšímu muži planety, Donaldu Trumpovi. Tedy ke kýženému cíli, v němž byl Miloš Zeman dříve, než se vystřelilo ze startovní pistole. V pomyslném cíli se naše hlava státu ještě pomyslnějí objímala s Donaldem Trumpem od  první minuty jeho zvolení a taky to dávala veřejně dost najevo. Schůzka bude, nový nájemník Bílého domu se už na setkání těší. Buch! Tato zpráva docela zabrala, veřejnost se zase těšila, co náš pan prezident zase kde hezkého řekne. No a neřekl. Nebyl totiž v USA a pozvání na pokec ne a ne přijít. Selhala diplomacie nebo hradní úředníci?


Zkusme si to rozebrat. Ambasador Hynek Kmoníček může, a je to vlastně i povinností zahraničního diplomata, prosazovat zájmy domovského státu na nejvyšších úrovních hostitelské země. Tedy být aktivním zprostředkovatelem všeho užitečného. Jenomže aby se tak dělo, musí zcela bezchybně fungovat spolupráce s domovinou a takříkajíc sladit noty v informacích pro veřejnost. Miloš Zeman se s prezidentem USA pravděpodobně setká v lednu, tvrdil Hrad, Hynek Kmoníček je překvapen. Že by Bílý dům komunikoval jen s mluvčím prezidenta Ovčáčkem nebo kancléřem Mynářem? Ne, nekomunikoval. To Miloš Zeman pustil do světa toto info po krátkém telefonickém rozhovoru s šéfem Bílého domu a přilehlé planety, když mu gratuloval ke zvolení. To se pak v rámci vzletných slov prohodí kde co, a pochopitelně nezávazně. Na podobná slovíčka se Miloš Zeman zřejmě upnul a živil touto nadějí i své muže. Naděje pak přerostla ve zbožné přání, to následně v proklamaci falešné jistoty. A jak to naše hlava státu umí, vyfabuluje cokoliv, jen aby chyba potom nepadla právě na jeho hlavu. Za všechno teď může Hynek Kmoníček, který aby z toho informačního šumu raději dobrovolně odešel někam k útesu. Přesně tam ho nyní Miloš Zeman tlačí.

Stejně dopadli všichni Zemanovi muži, s kterými se objímal, kdy ještě k tomuto projevu sympatií nepotřeboval ani stromy na Vysočině. Vzpomeňme si na někdejšího korunního prince ČSSD Stanislava Grosse. Tehdy vyzdvihovaná generační naděje a Zemanův oblíbenec ve funkci ministra vnitra, pak místopředsedy vlády a nejmladšího premiéra v historii. Neuplynulo ani mnoho vody ve Vltavě a najednou bylo vše jinak.  Miloš Zeman se od Grosse odvrátil, protože část ČSSD jej tehdy nepodpořila v přímé prezidentské volbě. Na hradní trůn proto usedl Václav Klaus a Zeman z toho nejvíce vinil právě Stanislava Grosse.


A co třeba lobbista Miroslav Šlouf? Osoba, která si nezadala s minulým režimem a přitom věčným úsměvem častoval kdekoho, nejvíce však Miloše Zemana. Ten Šloufa vnímal jako klíčového muže v předvolebních kampaních, kdy vznikl autobus Zemák a celý ten cirkus okolo. Názorové výměny ale nemá Miloš Zeman rád, protože chce mít vždy pravdu, i když je zjevný opak. Pryč se Šloufem! Větší ponor do problematiky vztahů prezidenta a jeho zákulisního guru už nemá větší opodstatnění. Má pouze jedno a to, že přátelství v politice neexistuje. Je to vždy jen pakt a dohoda o vzájemné výhodnosti. Logicky jen dočasná dohoda. Proto je otázkou času, kdy v nemilost upadnou další muži  a že jich ještě kolem sebe několik má. Jména si lze dosadit dle libosti, na každé v Zemanově režii určitě dojde.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946