20. září 2019    

Všetko bude! Aj hala pre Sáblíkovou, aj odmeny za olympiádu


Martina Sáblíková poctila návštěvou premiéra Andreje Babiše, ten zase poctil současný světový fenomén rychlobruslení svou vstřícností a pochopením. Hala pro mistryni mistryň bude, na to můžeš vzít jed! Tato velmi volná parafráze premiérova slibu je zakončena Babišovým tvrzením, že stačí už jen vyčkat na dohodu investorů a kopne se do země. Lokalita už prý vybraná je. To už muselo Martinu Sáblíkovou opravdu pohladit po duši a otrávit se jedem snad nebude muset. Protože zatím přece jen něco musí. A to čekat na odměnu za výkony v zimních olympijských hrách v severokorejském Pchjongčchangu. Každá z vybojovaných medailí našich sportovců je totiž finančně ohodnocena. Odměny dosud blokuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Olympijský výbor už totiž peníze nevyplácí, jak tomu bylo v nedávné minulosti.


Těžko nyní odhadovat pocity známé sportovkyně, se kterými se nepochybně potýkala v někdejší době volební kampaně ČSSD, vedené expremiérem Jiřím Paroubkem. Ten rovněž mával sliby o výstavbě rychlobruslařské haly a zůstalo jen u vzletných slov. Ta nyní zazněla znovu z úst současného premiéra. A z úst ministra školství Plagy taky – odměny sportovcům vyplatíme v červenci, protože nové legislativní uspořádání ještě potřebuje dotáhnout do konce. Budiž, trpělivost přece růže přináší, ovšem i s pichlavými trny. Což už samozřejmě nikdo z politických špiček nikdy nedodá.

Jenomže sliby jsou vždy ošemetná věc. Platí ve chvíli, kdy je dotyčný dobrodinec u moci. Když ne, jako by nikdy nic neřekl. Připomenout dnes Jiřímu Paroubkovi, proč po prohraných volbách vzápětí na své dušování směrem k Martině Sáblíkové zapomněl, by bylo zbytečné. Odpověď je nasnadě – nemám politickou moc, nemohu tedy jednat. Což sice pravda je, ale i neúspěšný politik zůstává člověkem a může vždy svým nástupcům připomenout, že podmínky pro špičkové sportovce je třeba vytvářet nejen z pozice moci. Ve světě Českou republiku mnohdy pozitivně zviditelní více než deset  obletů planety se selfíčky s jinými mocnými.


A je třeba vzít v potaz další fakt: Martina Sáblíková zpopularizovala rychlobruslení na takovou míru, že se někde rovněž nepochybně rodí další nástupkyně. I když zatím kdesi na rybníku, kdy v nové hale už by mohla trénovat se lvíčkem na prsou. Pak se do nich může hrdě bušit s připomínkou, že máme politiky, kteří se zase buší v prsa nadšením, že se jim sliby splnit podařilo. V tomto ohledu sportovci zatím buší do pomyslných vrat, za kterými jsou jen slova a ne činy. Natož nějaká hala.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946