9. prosinec 2019    

Vláda sahá do státních rezerv. A na dno svých možností


Stojíme si dobře, ekonomika šlape, přidáváme důchodcům a vlastně všem, protože bude líp a ne že nebude! Už je to nuda posluchat řeči o českém blahobytu, který nás opanoval jako nikdy předtím. Pravda je, že se máme dobře, ale taky jen někdo a jiný zase tře bídu s nouzí. Že to tak bylo vždycky? Samozřejmě že bylo, protože člověk je ve skutečnosti strůjcem vlastního osudu, avšak stát je zase strůjcem osudu nás všech. A když mu teče do bot, sahá tam, kam by sahat měl jen v nejzazších případech. Což se nyní děje.


Tak za prvé: Státní rezervní fond je tvořen ze zisku. Děje se tak nejlépe v době konjuktury, tedy hospodářského úspěchu. Pro zjednodušení – když frčí obchod, pak jsou peníze. Z nich se dá část stranou na horší časy. Když přijdou, pomohou z nejhoršího. Co je to nejhorší? Státu nefrčí obchod jak by měl, firmy propouští a řady nezaměstnaných si chodí pro podporu. Je to pak další zátěž pro státní pokladnu, která tuto situaci v rámci uspořených rezerv ustojí než se ekonomika vzpamatuje. Když rezervy nemá, cena peněz klesá, cena zboží stoupá, nikdo nic nekupuje a nominální hodnota měny stoupá k závratným výškám. Chleba za pětistovku například.


Za druhé: Nic z toho zatím nehrozí. Rezervy máme a chuť s nima zalátat díru v rozpočtu už taky. Strach mají hlavně politici. Schodek rozpočtu se začal vymykat představám o jeho naplánované výši. Plnění slibů se nedaří, vláda najednou zjistila, že na všechny nemá peníze. Z toho kouká malér, dříve nebo později se může někdo pořádně naštvat. Jsou to voliči, nadále křižující rozbité silnice, ve veřejných službách je nadále problém pracovat, když chybí potřebné a především slibované peníze. Volič se naštvat nesmí, jedná se o hodně. Ekonomika ve světě začíná pokulhávat, tudíž bude i ta naše. V Německu už se tak děje. Zatím funguje jistá setrvačnost ve vzájemném obchodování, ale taky jistě skončí. Voličům je třeba stále tvrdit, že bude dobře. I nějaké ty sliby splnit. Z dosavadního rozpočtu to ale nepůjde. Přerostl nám přes hlavu. Tak rychle rabujme rezervy a tvařme se nadále suverénně. A hlavně vykřičme do světa, že jsme schodek snížili. Laik to zkoumat nebude, jen uspokojeně ohodnotí, že se bude mít stále dobře. Díky nám, politikům, samozřejmě. Kritika už taky nějak umlčíme, v tom už umíme dobře chodit. Je to kampaň a nic víc, nutno tvrdit. Než bude opravdu hůř, budou mít lidi zase jiné starosti. Hlavně vyděržať, pioněr! Nějak zase bude. Jak, to už voličům nikdo neřekne. Jak vždy si na to bude muset odpovědět sám.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946