23. říjen 2019    

Vláda nešetřila a nemá za tři


Kdo šetří má za tři, zní staré přísloví.. To jen pro úplnost a vysvětlovat jej určitě netřeba. V posledních dnech se propírá nedávná rozhazovačnost koaliční vlády v době prosperity, v níž by se mělo spíše myslet na horší časy. Tedy rozdělovat a panovat s rozumem, což je teze kdejakého ekonoma. Říká se to lehce a dělá taky, když to člověk udělat chce. Nedělá se to jen tehdy, kdy není hluboko do kapsy, život je fajn, zítra je daleko a určitě zase nějak bude. Jasně že bude a už se ví jak. Žádný velký mejdan. I to se nyní všeobecně přetřásá, přitom jsou pomyslné sklenky ještě do poloviny plné. Takže dopít a vymyslet, co dál.


Únor je období předjaří a zároveň měsíc smutného data pětadvacátého dne. Bleskový obrat k horšímu, trval pod komunistickou nadvládou více jak čtyřicet let. Toto malé ohlédnutí má pouze jistou symboliku - když se v politice nedaří, většinou je zrod problémů v únoru. Taky že ano, vláda přiznala schodek za zmíněný měsíc. Činí zhruba pětatřicet miliard korunek v mínusu ve státním rozpočtu. Laikovi je to putna, odborník povážlivě zvedá obočí. Politik se ale usmívá a nedělá z toho drama. Jeden měsíc v mínusu přece ještě neznamená, že celkový schodek, schválený Sněmovnou, na konci roku bude úplně jiné číslo. Tedy větší, než jsme doufali. Má pravdu politik, únorový schodek ještě vrásky dělat nemusí. Aspoň navenek a uvnitř mysli je to jinak. Schodek je vždy zrod hurikánu ve státní pokladně, ať už vznikne kdykoliv. A má-li ještě podobenství s minulostí, která pak měnila naše politické dějiny, pak má současná vláda slušně našlápnuto. Expremiér Petr Nečas (ODS) teď může s pobavením sledovat, jak i Babišova vláda skládá puzzle do finálního obrazu odchodu ze scény.

Laik se tomu opět směje, úsměvy politiků jej v tom utvrzují. Šetřit se samozřejmě bude muset, ale o to, co jsme ti, občane, dali, o to nepřijdeš. Ještě to tak, jenomže jak občana jinou cestou obrat o peníze, v tom jsou politici koumáci. Ovšem s rozdílem toho, že jim šmátrání v kapsách voličů vždy stejně přineslo malér. A právě tím se Petr Nečas může začít bavit nejdříve. Podobnost čistě náhodná to taky není. Veškeré atributy obliby či pády vlád byly jen a jen o tom, jak si státní pokladna stojí. Její současná klíčnice Alena Schillerová už pod víko nahlédla. Sakryš, nic moc do truhličky nepadá. Zrovna tak jako kdysi Miroslavu Kalouskovi. Úsporná opatření jsou třeba. A pak to začalo. Odbory s demonstranty v ulicích. Mzdové a personální škrty. Jako přes kopírák s dneškem. Tedy že stejnou mluvu slyšíme i od nynějších mocných. Deset tisíc úředníků ven! A byla to vláda, která minimálně deset tisíc úředníků navíc předtím bez uzardění zaměstnala. Co si pak myslí takový úředník? Že je to blbinec na entou. A bude sledovat, zda z kola vypadne Petr nebo Pavel. Následovat bude logicky pociťovaná nespravedlnost propuštěného a nového nepřítele Hnutí  ANO.


Ono šmátrání v kapsách občanů se projeví především v investicích státu. Pomiňme zvýšení daní, jako prvotního kroku k záchraně státního rozpočtu. Zmírní se výstavba všeho, s dopadem na infrastrukuru. Lze si pak vybrat dle libosti, co všechno život lidí poněkud zkomplikuje. Až k momentu, kdy nebude líp, a toto proklamační heslo se pomalu a jistě stane terčem veřejné zloby. Té se bojí každá vláda, protože jen v době krize se ukáže, jak moc je schopná ji vyřešit. A Petr Nečas může spokojeně přivřít oči v představě, že v té řadě novodobých neschopných nebude poslední.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946