20. březen 2019    

Vláda bude! I cirkus kolem toho ještě bude!


No, jak pro koho, může někdo namítnout. Z pohledu obyčejného občana se už pravděpodobně jedná o nezáživné pokračování politických tahanic, i kdyby se o místo ve vládě ucházelo Hnutí přátel dehtových barev. Diskuze na sociálních sítích na dané téma samozřejmě pokračují, ale diskutéři jsou většinou ti, co nemají nic jiného na práci. A tak žvaní a vzájemně se napadají, až důvod diskuze zmizí úplně. Tonda je vůl a Macourek taky. A ty, Macháčku, se už do nás vůbec nenavážej! Jde tady ale o jistou podobnost - nepřipomínají vám předchozí dohady o vzniku koalice témeř identické chvilky?


Hnutí ANO mělo nějaké podmínky, sociální demokraté se kvůli nim stavěli na zadní a ty, Tomio Okamuro, raději mlč! Pak bylo zase všechno jinak, jdeme od válu, hřímali socdemáci, aby se pak k válu vrátili, protože babišovci ze svých podmínek poněkud slevili. Tomio Okamura pak hřímal o to víc, když se mu vize o spoluvládnutí začala opět rozplývat. Komunisté do té doby mlčeli, vládu posvětíme, když budeme mít své lidi ve státních firmách. Což už jistý podíl na moci je. Sociální demokracie s hnutím ANO mezitím našla konečně nějakou shodu a zbývá už jen vnitrostranické oranžové referendum. O účasti ve vládě hop nebo trop.

A tu máš, čerte, kropáč! Či spíše, Cirkus bude! Však si pamětníci na ten film se skvělým hereckým obsazením jistě vzpomenou. Skvělé herecké výkony teď ale předvádí i KSČM. Když se dva perou, třetí se smát sice nemusí, ale může se přidat, protože poznal, že dva rváči už pozbyli dost sil. O co tedy komunistům jde? Dobře vědí, že koaliční dohoda je těsně před podpisem, vyjma zmíněné vnitrostranické referendum ČSSD. Zřejmě dopadne ve prospěch lídra strany Jana Hamáčka a to soudruzi asi taky dobře tuší. Takže využijme tu správnou chvilku - naše tvrdá podmínka je nerozšiřovat vojenský kontingent na zahraničních misích. Soudruzi dobře vědí, že to splnit jako ústupek za loajalitu, nelze, existují zde dohody v členství NATO.


Mrkněme jim proto více pod pokličku - komplikace pro Andreje Babiše i socdemáky by to byla fakt veliká, takže nám, soudruhům, budou muset nádavkem ještě nějaký ten kus podílu na moci přihodit. Však už něco vymyslíme, jako že už vymyšleno máme. Což bude zřejmě specifikováno v tajném dodatku vzniku o vládě a teď už KSČM má, co chtěla. Má především Andreje Babiše i Jana Hamáčka. A z politické sakristie bude jednomu či druhému kněžímu při svých kázáních o záchraně demokracie našeptávat, co je pro naši společnost dobré či ne. Jinak, hoši, balíme!
S pozdravem Vojta Filip!

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?