23. červenec 2018    

Velký třesk začne v pondělí. Způsobí ve Španělsku novou občanskou válku?


Minulé dny byly protkány zprávami z brutálního zásahu madridské vlády kvůli referendu Katalánců o samostatnosti. Tedy podle jejich představy shodit jařmo ze svých beder, které po desetiletí Katalánce tížilo. Tím jařmem byla především poslušnost španělské vládě, která tento bohatý region měla jako určitou pojistku toku peněz do státního rozpočtu. Obvyklý penězovod je nyní v ohrožení a je tím větší, že vláda nebude schopna splácet dluhy vůči Evropské unii. Zákon spojených nádob proto nesmí být porušen – v širším rozměru je tak totiž ohrožena i sama existence bruselského molochu.


Byť se nám problémy země, kterou Češi vnímají možná jen jako svou oblíbenou dovolenkovou destinaci, zdají poněkud vzdálené, opak je pravdou. Jsme součástí té zatracené spojené nádoby, do které tečou i naše peníze. Nebylo by proto divu, že bruselský moloch ve své zákeřnosti ustanoví další zteče na pokladny členských států a tím více jen už bezostyšně odkrývá svou skutečnou podstatu – vy ostatní musíte držet hubu a krok. Proto avizované pondělní vyhlášení nezávislosti Katalánska může mít dvě podoby. Tou první je možnost, že madridská vláda ještě brutálněji zasáhne a už se nebude ohlížet vůbec na nic. Protože svět už přece ví, co se nejen v Barceloně a blízkých městech odehrávalo za policejní násilí se stovkami zraněných. Klidně ať přibudou další, když to došlo tak daleko, hraje se o hodně. Přidáme-li k tomu horkou španělskou krev, bude pak horko se vším všudy. Tamní historie tyto situace dobře zná - vyústily pak v občanskou válku.

Druhá možnost je, že řinčení zbraní a stavění barikád, pochopitelně už i za cenu obětí na životech, by nikam stejně nevedlo, jak předtím nikam nevedla ani občanská válka. A zase zde hraje roli Brusel, který by se v případě bratrovražedného konfliktu s největší pravděpodobností už zcela odporoučel k existenčnímu konci. Takže lze očekávat, že v pudu sebezáchovy přijde s nějakým řešením. Jakým? Dluhy Španělska budou splácet všechny členské státy platící eurem. Že by to byla ekonomická zátěž pro jejich státní rozpočty na dlouhá desetiletí, netřeba složitě počítat.


Jenomže tím se Brusel dostává do ožehavé situace ještě z jiné stránky. Sílící nevole některých unijních členů, a mezi nespokojence Česká republika patří, by po „španělském řešení“ mohlo vyústit v otevřenou revoltu, rozuměj vystoupení z EU. Ta se pomalu a jistě dostává do vlastních kleští, které by sama raději neochvějně třímala v ruce. Jenomže to by bruselský moloch musel být sourodým týmem schopných úředníků a ne jen všehoschopných neschopů, zejména když se jedná o ně samé. Zatím ovládají jen sankční politiku a žádnou dělbu práce, byť se za toto sousloví tak rádi schovávají. Jen krize odkrývá schopnosti lidí – buď je pohřbí, nebo je z krize někdo vyvede. O tom právě bude i „katalánské pondělí.“

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?