23. červenec 2018    

Velká ryba Vladimira Putina, malý člun Miloše Zemana


To je horko, to je horko...Kdo si pamatuje na tento legendární výrok někdejšího sportovního komentátora Luďka Brábníka, ten si vybaví i záběr zahraniční televize, která v přímém přenosu vysílala tenisový zápas. Kdo tenkrát na kurtu pobíhal, si už nevzpomínám, zato na záběr na mimořádně obdařený hrudník jakési divačky, po kterém bezmocně stékala krůpěje potu, vyloženě ano. Komunističtí cenzoři tehdy nemohli se záběrem nic dělat a tak malou přestávku, která přímo vyžadovala nějakou tu slovní reakci, Luděk Brábník po svém pohotově okomentoval. Horko je ale i teď, ať už k tomu přispívá letní období, nebo politická situace napříč zeměkoulí.


Voda však k létu patří a tak média sledují, jak se s ním dovedou popasovat političtí lídři. Což už taky patří k jistému folklóru, který asi neomrzí ani seriózní média. Teď už aspoň víme, že Vladimir Putin se dvě hodiny pral s velkou štikou. Prostě chytil velkou rybu, jak se na mocnáře sluší a patří. Zda je to náhoda, či šikovně připevněný exemplář z nedaleké rybí chovné sádky, objektiv slídilů nerozlišuje. Stačí se k tomu zápasu postavit svlečen do půli těla a je o zábavu postaráno. Respektive politik vypadá na chvíli zase o něco civilněji. Vladimir Putin se v tom vyzná a jen se stačí podivit, že tu olbřímí štiku netahal z vody i ze sedla svého koně. Cvak, viděli jsme, posoudili a nechá nás to klidným, protože svlečený chlapík z Kremlu žádnou fyzickou vadu nemá.

Miloš Zeman je na tom s propagací letních prázdninových aktivit o mnoho lépe. Jeho gumový člun, pádla a ploutve jsou už legendárním obrazem vzpomínky, kterou si zlomyslný kritik bude pamatovat ještě dlouho. Zejména v detailu, kdy do člunu nastupoval a nechal se pak unášet vlnami kontrolované ochrankou, které se do vody třeba v té chvíli vůbec, ale vůbec nechtělo. Že je to přízemnost pozorovatele, která by měla nejvyšší ústavní osobnost ctít za každých okolností? Přízemnost to není, a situace, ke které pan prezident rovněž pozval zástupce médií, se taky už nezmění. Tudíž je to pouhá popisnost letních aktivit dvou vysoce exponovaných mužů.

Nezůstaňme ale jen u nich, protože tyto dva zmíněné chlapíky je možno aspoň pochválit za odvahu se takzvaně svléknout před očima fotografů. Dosaďme si za Miloše Zemana například figury Miroslava Kalouska a jeho bytostného rivala Andreje Babiše. Hezky v plavkách aby hoši byli, s pádlem nebo bez, v člunu nebo v neckách kdesi u jezu. Hned by bylo jasno, kdo by vychýlil misky vah veřejných sympatií více nebo méně. Mediální mela s fotoreportáží by nadělala ten správný diškus a ne nějaká agentura se svými grafy a čísly v hitparádách předvolebních preferencí. Kdyby navíc své snímky v rouše Adamově oba partajní lídři třeba i nějak vtipně okomentovali, agentury by mohly jít k vodě taky.


Jahůdkou na tom letním dortíku by mohl být Bohuslav Sobotka. Nějak se nám mediálně stále víc vytrácí. Není se čemu divit, před svým prahem už má zameteno a v Lidovém domě ho zřejmě po volbách i vymetou. Avšak když letní prázdninové dovádění, proč by si nemohl zapózovat v plavkách před objektivy i on? To sorry jako! Ojebat veřejnou mínku, že je pouze škrobený politik, to by byla trefa! Ano, to by byla, jenomže ani jeden ze zmíněné trojice si takto zadovádět toho asi není schopen, ani ochoten. Takže počkejme tedy do toho podzimu, třeba se zasmějeme jejich přispěním něčemu jinému. K vodě je zpátky může poslat zase jen volič.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)Hlasovali byste pro povinnou volební účast?