25. červen 2019    

V zemi, kde se všechno stejně vykecá


Jsme rejdištěm špionů, daří se jim dobře, mají tu kámoše a přitom je jako kámoše nevnímají. Protože by to jinak nemohli být špioni. Vyzvídej, měj pamatováka a včas to napráskej svým nadřízeným. Krásná práce, když je protistrana mluvka a vejtaha. Řeč je o některých našich politicích, ale konkrétní být nemůžeme. Protože jejich jména a problém v upovídanosti zná pouze Bezpečnostní informační služba (BIS). Tolik z její veřejné zprávy, ta detailnější jen pro oči vlády, samosebou netrajdá po médiích. Škoda.


Země, které Česko v dané problematice asi hodně milují, jsou Rusko a Čína. Netají se tím ani BIS, označila je za vůbec nejaktivnější na naší rodné hroudě. A už to jede – bodejť by ne, když u nás mají agenti 007 kámoše na nejvyšších místech. Kritici se dívají směrem k Hradu a našinec ne a ne přijít na to, proč. Samozřejmě že je to pokus o humor, tím více, když z Hradu planou přátelské pohledy směrem k Moskvě i Pekingu. Navíc samotným prezidentem, zhusta častované nevzdělancům blahosklonným sdělením o úspěšné hospodářské spolupráci. České tajné služby to sice vidí trochu jinak, ale co naděláme – co diplomat, to agent, co český politik, to...no přece kámoš těch vytrvalců v úsměvech a správných slovech ve správnou chvíli. A doplněné lehkým poplácáním po ramenou, že rozprava s nimi je navýsost příjemná. Pak český politik vybalí další své postřehy a možnosti určené jen pro interní komunikaci. V tu chvíli opojení i nutkání ještě více stoupnout v žebříčku hodnot, český žvanil nezapomene své zamyšlení okořenit o úspěchy ve vědě, průmyslu, zdravotnictví a vůbec ve všem, na co si zrovna vzpomněl. Pomyslný agent 007 má žně.

Česká prostořekost ale dovede i odzbrojovat. I ty nejzkušenější agenty nejen s dvěma nulami. Z toho aby pak byl člověk jelen, řekl si v jisté době nejmenovaný vojenský přidělenec z paktu NATO. Po čerstvé gratulaci po vstupu naší země do tohoto společenství, hovořil s tehdejším ministrem zahraničí, Janem Kavanem. Přidělence odrovnal otázkou, jak moc složité by bylo z NATO případně vystoupit. Parohy sice dotyčnému diplomatu hned nenarostly, ale určitě pak neměl zájem vyzvídat informace o bojeschopnosti naší armády. Měl totiž v tu chvíli co dělat sám se sebou.


Podstata nevinné Kavanovy otázky byla, jako ptát se oddávajícího úředníka u svatebního obřadu, zda je možné se vzápětí ihned s novomanželkou rozvést. Problém BIS ale do budoucna bude, jak moc si její výroční zprávu politici vezmou k srdci. Někteří možná ano, jiní tento problém nemají. Protože nejsou ničí kámoši. Jejich seznam by nepochybně dodal Pražský hrad.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?