20. únor 2019    

V sociální demokracii se už formuje inkviziční soud. První obětí bude Chovanec


No a je to. Vláda dostala důvěru. Sociální demokraté spolu s komunisty mohou pod taktovkou hnutí ANO oficiálně vládnout. Skončila doba politických námluv, útoků a všeho možného, co souviselo se zrodem něčeho, co by respektovanou vládu mělo připomínat. Nechme stranou, zda si respekt nový kabinet získá. Stranou totiž vůbec nezůstává to, co českým politikům nikdy nechybí. Neustálá chuť si s někým vyřizovat účty. A taky se už po pár hodinách vládní legitimity tak děje.


Milan Chovanec se hlasování o důvěře vlády nezúčastnil. Logicky tedy ani nehlasoval, a jak říká, bylo by to proti jeho svědomí. S Babišem nikdy! Tím by mělo celé to kočkování skončit, ale nekončí. Parlamentní demokracie v českém podání neodpouští odbojným poslancům, mají-li jiný názor než stranické špičky. Tudíž ve skutečnosti to žádná demokracie není, ale naopak diktát pro dny budoucí - držet hubu a krok. Tak dobře. Už odteď by tedy měla nová vláda dokazovat, co vlastně umí. Pomiňme její programové prohlášení – po zbytek jejího funkčního období z něj nakonec, jako u všech předchozích vlád, stejně nezbyde vůbec nic. Vláda by měla především dokazovat, že zítra bude líp. No jak pro koho. Zatím je mnohem důležitější se vypořádat s těmi, kdo otočili názorovým kormidlem. A udělat to zavčasu, protože už není cesta zpátky, politické manželství s trestně stíhaným premiérem se taky nedá vzít zpátky. Takže raději ani jediný hlas odporu a nutno jej hned udusit. Takže Milan Chovanec asi bude mít problém. A s ním všichni ti, kdo v ČSSD byli proti vzniku vlády, protože jejich hlasy zřejmě neutichnou a zazní vždy, kdy dojde k nějakému hašteření s hnutím ANO.


Nelze si nevšimnout, že sociální demokraté opět generují samosoudce toho připravovaného spektáklu – jsou to většinou osoby, které samy mají máslo na hlavě. Exhejtman Michal Hašek, který ostudně lhal ve veřejnoprávním médiu, muž mnoha funkcí a především oblíbenec hradního nájemníka. Z vysoké politiky se musel kvůli zmíněné ostudě odporoučet. Zřejmě vše odpuštěno, Hašek opět na scéně. A horlivě kárá stranické oponenty, aby absurdnost opět dostala v ČSSD zelenou. Stejně tak Jiří Zimola, který Milana Chovance rovnou vybízí k rezignaci. A byl to právě Zimola, který plnil roli spojky prezidenta Miloše Zemana při sestavování vládní koalice. Rozuměj Zemanovy vlády. O to víc a rychleji je se třeba oponentů zbavit - předtucha budoucích vládních přestřelek už byla i v atmosféře při hlasování o důvěře. Je proto potřeba mít klid na práci a tak se zapálením hranice pod Milanem Chovancem by se pro výstrahu příliš otálet nemělo.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?