14. listopad 2019    

Už zase nejsou peníze ve zdravotnictví? Tak zdražíme chlast a cigára!


A taky daň z hazardních her. To je představa premiéra Andreje Babiše, jako nejsnazší cesta k dalším finančním injekcím českému zdravotnictví. Avizovaný problém ministra téhož rezortu Adama Vojtěcha byl, že výdaje na zdravotní péči předčily příjmy z povinných odvodů. Kam a kudy tedy peníze odtékají? A to v době, kdy se zvyšují platy, potažmo i povinné odvody a přesto je zdravotnictví děravá kapsa. Dalších otazníků by se našla celá řada a odpověď na jejich řešení, jako vždy, dává daňový poplatník. Tedy zvyšováním cen tam, kde je jistota, že se peníze vždy najdou. Což je obyčejná lidská neřest – kouření a konzumace alkoholu. Okřídlené rčení, že právě tyto dva nešvary jsou jediné drogy podporované státem. Bodejť by ne, když za ně lidé utrácejí tolik peněz, i když jim  ničí zdraví. Tak ať si za léčbu hezky zase pořádně připlatí. Taková je a byla a zřejmě ještě dlouho bude vize politiků, kteří šmahem odsoudí kuřáky a alkoholiky a přitom slouží jako vděčný bankomat na horší časy.


Jenomže pohled na finační nedostatečnost ministerstva zdravotnictví má mnohem více úhlů, ve kterých samotné hospodaření ministerstva není mnohdy zrovna v dobrém světle. Tento rezort spravuje například řadu nemocnic, ve kterých se děly podivnosti z říše snů americké rodiny miliardáře Rockefellera. Předražené nákupy různých technických zázraků provázené čachrováním do kapes prostředníků lze jmenovat za poslední desetiletí geometrickou řadou. Kdo to platí? Daňový poplatník. Tedy alkoholik i náruživý kuřák. V neposlední řadě i provozovatel hazardních her. Viník toho všeho leckdy skončil před soudem, ale jakýkoliv rozsudek už miliardová šméčka do zdravotnictví nevrátí. Samotný chod ministerstva taky není levná záležitost, ale to by mělo být svědomím každého ministra, včetně současného Adama Vojtěcha. Úsporná personální opatření jsou jen důsledkem špatného řízení, které peníze taky nevrátí. Možná budoucí úspora už jen bude oslím můstkem pro bušení se v prsa, že je problém vnímán, ale řešen s nenávratnou škodou. Tak to bylo za každého ministra rovněž.


A teď k premiérově avízu, že od příštího roku na kuřáky a alkoholiky je třeba zase zakleknout. Ukažme si na příkladu, kolik z obou kategorií spotřebitel tabáku a alkoholu státu ze své kapsy vysolí. Především brutálními částkami na spotřební dani. U cigaret je to 60 procent z ceny. Denně 50 Kč vynásobeno 30 dny rovná se 1,5 tisíce měsíčně. Ročně už částka činí 18 tisíc a bezmála milion korun ve věku 65 let, když by kuřák začal se svou neřestí v patnácti letech. A to nemluvě o zhodnocení této částky v čase, kdy se není problém dopočítat k výši půldruhého milionu. Tolik mít na osobním účtu souběžně se svým klasickým zdravotním pojištěním, každý špitál by se o takového VIP jedince porval s každým do krve. Kuřáci s menšími výkyvy nasypou státu ročně 50 miliard! Že stát zase investuje do jejich léčby? Jistěže, ale výdaje zdravotnictví na totéž jsou 6 miliard. Což jsou dostupná úřední čísla a pan premiér by měl vzít na vědomí, že i kuřák nebo alkoholik je jen člověk, který má zase zachraňovat chyby těch, kteří, dle jeho hesla Nekecat a makat, dělají pravý opak. Zejména na ministerstvu zdravotnictví.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946