21. květen 2018    

Ukrajinský ČÚTI a pokrytecké mlčení českých politických a uměleckých elit


V Česku se politici a umělci zpravidla vyjadřují ke všemu možnému, trápí je především Rusko, a také teror vůči „svobodným“ názorům v této zemi, včetně svobodomyslných upejpavých dívenek z Pussy Riot. Demokracií a svobodami se to jen mrská, jako bičem.

Ukrajina a její fanatické zákazy jsou ale pro ně tabu. Slyšel snad někdo, že by se česká politická i umělecká elita vyjadřovala k „černým seznamům“ ukrajinských ministerstev a SBÚ, kterak umělci – nejen ruští, ale také třeba Depardieu údajně ohrožují ukrajinskou bezpečnost a její kulturu?


Řekl snad někdo z českých herců či filmařů, že zakázat promítání ruských filmů a seriálů je prostě pitomost? Svého času se dokonce cosi v tisku mihlo, ale jen od klasických rosofobních jedinců, něco ve smyslu pochopení, že Ukrajina vzdoruje „kremelské propagandě“, a tady zřejmě tito puncovaní experti, produkující svoji propagandu, jsou očividně ochotni přistoupit k návratu pojmů, které Česko (Československo) odvrhlo v listopadu 1989 – cenzura a autocenzura.

Cenzuru za totáče zajišťovaly snad všechny státní instituce a zvláště Český úřad pro tisk a informace (ČÚTI a FÚTI). Autocenzuru pak zajišťovali všichni pracovníci v oblasti kultury a sdělovacích prostředků radostně sami a s hrůzou z možného postihu. Výsledkem byla produkce nesmyslů, kdy si lidé mysleli pravý opak toho, co jim vnucoval režim, zatímco formálně předváděli to, co od nich režim očekával.

Jedním z takových nesmyslů byly kvóty (ta mrška slovo se nám furt odněkud sem dere) na vysílání muziky třeba v rozhlase. Moudří velitelé národa usoudili, že si posluchač musí vychutnat nejména 50 procent české produkce včetně jakékoliv příšernosti, 25 procent dílek ze socialistických zemí a zbytek možná z prohnilého Západu (obvykle nějaké nezávadné disco).  Zatímco mládež v drtivé většině poslouchala soukromě, západní rock. Ještě dodnes řada umělců nad tím zvrací a s vlhkým zrakem vzpomíná na dovoz ilegálních vinylů.


Tuto odbočku do minulosti jsme udělali proto, že Národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání Ukrajiny informovala, že vede řízení s nevinnou rozhlasovou stanicí Šanson. Ukrajinská „ČÚTI“ totiž provedla inspekci uvedené stanice a „odhalila“ v jejím vysílání „nízký podíl ukrajinských hudebních umělců“. V Charkově zjistili jen 27% podíl, zatímco zákon požaduje nejméně 50 procent ukrajinské provenience.

Mělo by to šokovat zastánce cesty Ukrajiny do EU? Ale ano, samozřejmě! Pokud mlčí, tak jen prokazují své pokrytectví, když hovoří o demokracii a svobodách. Ultranacionalistický oligarchismus a debilita do Evropy nepatří. Nebo zde už je?

(kou, ucho24.cu, foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?