25. červen 2019    

Trojský kůň páně Kalouska se jmenuje Jiří Pospíšil


Pamatujete na volby do Sněmovny, kdy se téměř před koncem sčítání výsledků TOP 09 přehoupla těsně nad pětiprocentní hranici? Ti, kteří neměli, či stále nemají Miroslava Kalouska rádi, si zklamáním rvali vlasy, zato třeba Dominik Feri, Kalouskův maskot a nejmladší poslanec za zmíněnou partaj v historii vůbec, radostí jen stěží popadal dech. Tolik ohlédnutí za historií, kdy novočas politických exhibic vygeneroval nového lídra TOP 09, Jiřího Pospíšila. Volič tohle všechno samozřejmě dobře ví, ale úvod je vždy od toho, aby sesumíroval i obecně známá fakta.


A tak mezi fakta patří i skutečnost, že neodmyslitelný dominant TOPky, Miroslav Kalousek, se postupem času i po změně na předsednickém postu stranického šéfa, nijak nezměnil. Dále glosuje i neglosovatelné, protože nebýt slyšen a viděn, znamená politický hrob. Vybaven je na to skvěle, nejde daleko i pro cizí slovo, a když už nic jiného, sarkasmus jemu vlastní je cílen aspoň směrem do Lán, anžto tamní hradní pán je v poslední době vůbec dobrým cílem pro kde koho. Nicméně k věci: Nadcházející komunální volby se pro TOP 09 rýsují poměrně dobře – v Praze má partaj svou určitou voličskou základnu a své jistě udělalo i popředí nekonfliktního Jiřího Pospíšila. Byl vlastně nekonfliktní vždycky a všude. Tento europoslanec a současný šéf strany je v Bruselu neviditelný, zrovna tak jako i ve funkci předsedy strany. Sedět na dvou židlích asi opravdu není nic lehkého, zejména když na to nemá člověk potřebné proporce.

Přesně to se Miroslavu Kalouskovi hodí – jeho rétorické schopnosti všech kalibrů tak pořád nemají soupeře, aspoň tedy ve vlastní straně.  Sice už je poněkud oposlouchaný, nicméně stále mu ostrý jazyk poskytuje jisté pohodlí – a to v předvolební dřině, jak u voličů uspět. Což za něj udělají jiní. Všimněme si, že se ani v kampaních nijak neangažuje - dobře ví, že jeho kontroverzní postava by tomu už nijak neprospěla. A taky jistě dobře ví, že bude-li v komunálkách TOPka úspěšná, je zde velký předpoklad, že do dalších sněmovních voleb už půjde s mnohem větším politickým potenciálem.


Jinými slovy, pomyslný Trojský kůň v podobě Jiřího Pospíšila, dopraví Miroslava Kalouska kamkoliv se strana prodere. A bude mít zase vystaráno – ukažte ve Sněmovně na jakéhohokoliv poslance za tuto stranu, že by byl slyšet či vidět víc, než Kalousek. Není a nebude, dokud tam on bude. Jeho život je totiž o tom být viděn a slyšen. Nutno uznat, že to umí dobře. A bude mu zase dobře. Od toho má přece, jak je výše uvedeno, své spolustraníky.
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?