19. listopad 2018    

Topolánek prezidentem, kancléřem Dalík a ministr vnitra Kajínek


Nezavadit nyní o jméno expremiéra Mirka Topolánka, a dále tvářit se jako glosátor, prostě nelze. Protože ignorovat paradoxy je stejné, jako se dívat na Troškovy Babovřesky a divit se, proč známý režisér místo hollywoodských poct raději upřednostnil tlačenku s cibulí na Pražském hradě. Slovo paradox je totiž esence mnoha významů. A především mnoha lidí se souhlasnými či nesouhlasnými pocity, které v nich paradox logicky vyvolává. Pak už následuje jen ironie osudu, který stvořil právě paradox. To jen na vysvětlenou, proč se Mirek Topolánek rozhodl „hodit vidle“ do seznamu prezidentských kandidátů.


Nejdřív tu zprávu o svém úmyslu kandidovat vypustil jako malé zpestření v tom už nudném povolebním mudrování. Zpráva zapůsobila jako bomba. Po nudě ihned ani památky, chlap s gulema věděl, že ze svého někdejšího premiérského piedestalu může hodit druhou bombu. A to mezi senátory, potřebných mužíčků s perem v ruce i pro kýžený autogram. Darují ho Topolánkovi nebo ne? Zpráva o kandidatuře ale dále působila tak, jak expremiér předpokládal. Byl jsem vždy velmi kontroverzní osoba, tak to zkusme znovu rozjet. Já se budu třeba jen bavit, druzí z toho budou mít těžkou hlavu. Mně o nic nejde, jiným kandidátům už ano. A co senátoři? Podepsali se a zábava začíná se vším všudy. Topolanek for prezident? mohou titulkovat už i zahraniční media.

Lidová tvořivost tak dostala novou figuru a představivost ve spojení s novým kandidátem taky začíná nabírat na obrátkách. Už jen z toho důvodu, že v den oficiálního vyhlášení Topolánkovy kandidatury vstupuje do bran věznice k výkonu trestu i Marek Dalík, pravá ruka pravicového premiéra. Bude po případném zvolení Topolánka prezidentem jeho věrný čoklík Dalík brzy amnestován? Z věznice pak rovnou na Hrad jako kancléř. Prověrka neprověrka, vždyť Miloš Zeman se svým kancléřem v daném ohledu taky žádné štráchy nedělal. I když to slíbil. Avšak znáte Zemana....Už nyní takové to plkání mezi lidmi koluje. Protože Topolánek svou kandidaturou učinil z prezidentské přímé volby i kabaret, jehož první číslo uzavírá i představa toho, jak se Jiří Kajínek ujímá funkce ministra vnitra. Protože když prý svět zločinu ví, kdo mu může jít po krku, raději ho příliš vystrkovat nebude. Už to samo o sobě dovede pobavit.

Zrovna tak jako názory znějící z Občanské demokratické strany, jejímž někdejším členem i předsedou Mirek Topolánek byl. Strana ho po jeho odchodu kritikou zrovna nešetřila. Dokonce se dá lehce dohledat, že byl pro „očištěnou“ Fialovu ODS po všech těch Topolánkových aférách přímo vyvržencem. Teď už není, protože se ODS ve skutečnosti očistit nehodlala. Jak dokazuje právě názor současného předsedy, který svého předchůdce nyní hodnotí jako zkušeného člověka se zahraničně politickým rozhledem. Zrovna tak jako Alexandra Udženija, která vlastně vždy jen papouškovala slova svých předsedů.


Poplašený ptačí křik zazněl i od samotných kandidátů. Mlčeti zlato, mluviti stříbro. Tím se dosud řídí profesor Jiří Drahoš. Nevyjadřoval se v poslední době vůbec k ničemu. Turbulentní česká politika je i sebevražedná pro toho, kdo něco nevhodného řekne. Jenomže ať už prezidentský kandidát řekne cokoliv, pro někoho to nevhodně znít samozřejmě může. Němého prezidenta ale nikdo nechce. Kdo pomohl Mirku Topolánkovi k cestě za dalšími sympatizanty byl právě Jiří Drahoš. Protože najednou názor měl. Nic moc lichotivého na hlavu expremiéra. Bodejť by se pan profesor neozval, když se cítí pozičně ohrožen. Chlap s gulema z Ostravy dal o sobě zase sakra vědět. To už uhlazeného akademika musí vyplašit. Soudného člověka ale oba dva vyplašili taky.

Když už nic jiného, na Hradě teď mají jiné starosti. Jak Miloš Zeman, tak i Andrej Babiš. Protože kandidatura Mirka Topolánka vyžaduje podstatnou změnu plánu už třeba jen pro Miloše Zemana. Ten se zřejmě vyděsil nejvíc. Jestli se tím Mirek Topolánek už s požehnáním senátorů baví ještě víc, pak mu jeho plán pro dlouhé zimní večer vyšel přímo dokonale. A s dobrou vyhlídkou, že zábava hned tak neskončí. Hlavně pro něho.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?