24. říjen 2019    

Ťokův billboard: Stavěl jsem rád. Teď se stavím na zadní


Dan Ťok na vlastní žádost odchází z ministerského postu šéfa dopravy. Podle premiéra Babiše se o to pokoušel už dvakrát (leden, březen), napotřetí mu to vyšlo. Proč dvakrát neúspěšně? Premiér si byl zřejmě dobře vědom, že šachové mocenké partie v jeho vládě se nebezpečně blíží podobě svatých na pražském staroměstském orloji. Takže, Ťoku, zklidni se, a dál makej. Volič zatím nic moc, ale kdo ví? Takže teď už víme, že Ťok (za ANO) definitivně dosluhuje. A rozmýšlí se, zda i setrvá v poslanecké lavici. Z jeho lidského hlediska jen to podstatné: Mám už politiky po krk a rodina je přednější. Tak se prostě, takříkajíc, už stavím na zadní a Babiši, starej se. Tím pádem Ťok nebude patřit k exministrům, kteří dostali padáka. Své rozhodnutí skončit tak klidně může proklamovat na dálnicích místo posledního billboardu, který mezi jinými, dosud nebyly oproti slibům ministerstva, odstraněny. Stavěl jsem rád. Teď se stavím na zadní.


Mnohý kritik Ťokových ministerských počinů může namítnout, že kolem jeho židle se už stejně delší dobu motala personální kmotřička s kosou a bylo otázkou času, kdy máchne. Bušil do Ťoka prezident, komunisté a na jeho záda povyskočila i pravá ruka Babiše, Jaroslav Faltýnek. Fušoval dosluhujícímu ministrovi do řemesla a „zachraňoval“ v debatách po hotelích národu miliony. Ať už v tendru na nového výběrčího mýta, nebo osidlování Marsu. V postatě stínoval Dana Ťoka, který jen vše trpělivě snášel a vyhýbal se stranickým střetům. Pravda, žádný politický rváč ministr dopravy není, ale zároveň ani nepatří mezi pumpaře národního hospodářství z odbočným ventilem do vlastní kapsy. Takže kdo vlastně je Dan Ťok? V podstatě průměrný technik své práce, jehož rezort zmítala i minulost, někdy neblahé pověsti. Stín tehdejšího šlendriánu pak ulpí na každém dalším nástupci, protože do něj zákonitě musí vstoupit byť i s dobrými úmysly. Provázanost firem a stavebních společností je zpravidla mocnější, než sám ministr. A že si ty nejvýznamnější hrají vzájemně do noty, o tom žádná.


Podle toho to pak vypadá a dokonce to dojde tak daleko, že jsou, například z rekonstrukce dálnice D1, vyloženě vykázány. Může za to ministr? Finálně jistě, ale procesní hledisko, tedy způsobilost firmy se takového úkolu zhostit, je potom skutečná hra na pravdu. Výběrové řízení je totiž jedna věc, odvedená práce druhá. Že ji dotyčná firma musí dokázat v předešlých zakázkách? Papír snese vše a azimut nabídek je nasměrován do nejlevnějších finančních nabídek. Tak s tím pak pracuje ministr, ať už po Danu Ťokovi nastoupí kdokoliv. Odhlédněme ale nyní od dosluhujícího Ťoka – volič by si měl pomalu a jistě začít hodně všímat, že někdejší volební hesla Andreje Babiše, že jeho lidé nebudou žádná nemehla, dostává v globálním pohledu už opravdu silně na frak. Jestli je tady někdo opravdu nemehlo, pak je to sám Andrej Babiš. Co opravdu neumí, je vybírat lidi do vysokých postů. Stát prostě firma nikdy být nemůže.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946