20. únor 2019    

To jsi přehnal, soudruhu Babiši!


Taky už to víte? No jako že si Andrej Babiš na sebe poštval své současné kámoše v politické zbrani, Komunistickou stranu Čech a Moravy. Prý jsme měli komunisty po roce 1989 zakázat, jak zašeptal do ucha Angele Merkelové při návštěvě Berlína. Asi to nešeptal moc tiše, protože přes hraniční lesy se premiérův postesk k uším komunistů donesl. Že si své naštvání nenechají pro sebe, s tím musí každý bývalý komunista, který proti KSČM dnes horuje, vždycky počítat. Protože mu to tato partaj každopádně obratem taky rychle spočítá.


Někdy je to i dobře – kdybychom se Andreje Babiše například ráno zeptali na jeho úlohu ve své někdejší mateřské straně, v poledne bychom se dozvěděli, že je to politická provokace a večer by na tiskovce sdělil, že byl jako člen KSČ veden neoprávněně. Není nad to, když své bývalé soukmenovce tedy naštve. V tom případě jim paradoxně lze věřit každé jejich slovo, v němž popisují nejel Babišovu úlohu, ale i celkový charakter zběha ideologických exscesů, jakých kdy byli komunsté schopni.

Tak si i stalo a premiér se nyní bude muset zamyslet, jak se soudruhy, najmě s jejich vládní podporou, vycházet. Odpověď se přímo nabízí – Filipova parta, obrazně řečeno, nabere hnutí ANO na vidle a sdělí jejímu lídrovi, že jeho partu přehodí přes zeď na smetiště, jestli si ještě jednou takto komunisty „vezme do huby“. Všechno špatné je ale k něčemu dobré, jak říká známé pořekadlo. Vojtěch Filip, předseda KSČM v nedávné minulosti hlásal, že spojenectví s bohatým oligarchou a komunistickou ideologií sice popírá jedno i druhé, ale v ohledu na chod státu je tak učinit prostě třeba. Možná by tak neučinil, kdyby tento proletářský synek musel vyjednávat například s jiným miliardářem. Otázka tady je, zda by jiný milardář takové vyjednávání vůbec dopustil. Exkomunista Andrej Babiš s tím samozřejmě problém neměl, zrovna tak jako v Německu Filipovým soudruhům vrazit kudlu do zad.


Šeptanda má proto zase pré – koalice má údajně tímto na kahánku, protože Babiš se svým nelichotivým vyjádřením stal vydíratelnou osobou. Čehož komunisté dovedou patřičně využít a taky to určitě udělají. Podzimní říjnové volby sice budou jistou zkouškou, kam až volič s hnutím ANO dovede zajít. Když zajde daleko, další soudruzi pak mají cestu k regionálnímu vládnutí otevřenou. Delegovat je, v případě volebního vítězství, bude muset hnutí hnutí ANO. Skutečný trest za neposlušnost prý totiž číhá v centrální moci, tedy v parlamentu. Stačí málo,   komunisté se tak mohou kdykoliv stát další Babišovou opozicí a vláda tím pádem končí. A s ní i Babišův sen ovládat kde koho.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?