21. květen 2018    

Tik, ťak. Čas ukrajuje některým světovým lídrům a oni už to vědí


Evropa i ta velká země za Velkou louží prochází společenskými změnami. Jde to poměrně rychle, když jedna politická svita končí a druhá se chystá k nástupu. Ta, která už uzavírá svůj deník užívání si moci si uvědomuje, že ne vždy jednala košer. A jako vždy hrozí nebezpečí, že levoty a podrazy, kterých v politice není zrovna málo, časem vyplují na povrch. Proto se snaží od sebe odvádět pozornost, co to jen jde. Protože jen další nový konflikt zahalí hříchy starého. Stačí si všímat Baracka Obamy, což je chlápek, který bude ještě nějaké dva týdny ve funkci amerického prezidenta. A že se právě on o vytváření krycí clony srdnatě snaží, je dnes už holým faktem. Spíše holou pravdou, že jako prezident vlastně fatálně selhal. Amerika je ve zmatku, v takovém tom řízeném chaosu s „jestřáby“ v čele. Ne a ne se smířit s tím, že demokrati jdou od válu, a tak je aspoň potřeba vypovědět partu ruských diplomatů. Moskva zachovala klid a neučinila opak. Chytré. Jako by Putin naznačil, že s chorým člověkem se musí jednat v rozmyslu. Okamžitě ale následovalo šílenství v podobě výletů senátora Johna McCaina zejména na Ukrajinu, kde hlásá, že Rusko je velký nepřítel všech a všeho. Pozdě. Už jen budil smutný úsměv. Ukrajina sama dobře ví, jak se tvářit na pozici Ruska a taky si je vědoma, že s tím nic nenadělá. Nicméně přítomnost kamaráda z USA se na vědomí vzít taky musí. A tak si uděláme aspoň jedno společné selfíčko a každý si zase musíme jít po svých.


Kéž by už šla i Angela Merkelová. To říkají občané Německa a netají se tím v tamním tisku. Ještě před pár týdny by za to byl i postih, ale čeho je moc, toho je....Ano, správně, berlínský masakr byl poslední kapkou. Kancléřka ztrácí svou pozici, jiní politikové naopak sílí. Sankce proti Rusku, které kancléřka vyhlásila, už jsou jen křečí, která znehybňuje nejen Německo. Merkelové dosavadní „kamarád ve zbrani“, francouzský prezident François Holland sankce taky podpořil, ale už se našel někdo, kdo naplno řekl, že jen ožebračují franzouzské zemědělce. To je nepříjemné zejména od člověka, který ve volbách bude usilovat o prezidentskou funkci. Jinými slovy, společná doktrína dvou šéfů nejvyspělejších ekonomik nefunguje. Takže jejich pozice vlastně oslabuje. Aby v tom nebyli Angela Merkelová s  François Hollandem sami, jejich třetí parťák taky není žádný svatoušek. Byl to právě německý diplomat, který odtajnil úsilí Jean – Cloud Junckera, šéfa Evropské komise. Něco ve smyslu úmyslného zabránění ekonomických reforem v domovském Lucembursku. Jinými slovy raději nechat národ zbídačit, než aby vybočil ze zatuchlého myšlení.


Souhrnem vzato, zmínění lídři musejí svou časomíru politického kolbiště sledovat a postupné loučení se s mocí bolí zřejmě mnohem víc, než okamžité odvolání. Evropa tak jako tak dozná změn a zda k horšímu nebo lepšímu, to samozřejmě ukážou až volby. Nebude jich tento rok zrovna příliš, nicméně budou rozhodovat o osudu současných evropských vládců. Za Velkou louží už je rozhodnuto. Bushovsko-clintonovský klan de facto skončil, ale rozbít se ještě něco aspoň snaží. Je otázka, zda bude vzorem i pro nynější evropské hlavy pomazané. Když ano, pak to byla pro občany špatná volba. Jako že asi byla. Podle toho Evropa taky nyní vypadá.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?