16. červenec 2019    

Tenký led v horké Itálii. Vstupuje na něj Andrej Babiš


Premiérův výjezd do Itálie má jediný cíl. Přijmout či nepřijmout migranty, kteří opět ve velkém podnikají cestu přes moře. K italským břehům, které jsou z černého kontinentu nejblíže. Apeninský poloostrov úpí, migrantů už je na něm příliš, členské země Evropské unie, berte si taky nějaké! Česko žádné nechce, slovy premiéra nepřijmeme ani jednoho. Pomáhat se těmto lidem musí v jejich domovských zemích. Tolik známá proklamace současné vlády.


A tak politici napříč spektrem čekají, co Andrej Babiš na své zahraniční cestě vyjedná. Jedno je jasné už teď. Když nevyjedná, oslabí to jeho pozici. Dokonce by se dalo říct, že by to mohl být začátek jeho konce. Jak dalekého či blízkého už zase nehraje takovou roli. Ta důležitá je v tom, že čeští voliči, známí svým odporem k ekonomickým nájezdníkům (jiní už se do Evropy ani necpou), by začali tvořit závěrečný účet. Předložený především celé vládě, která se pak sesype jak domeček z karet.

Pak je tu ještě jeden faktor, jak tím domečkem zatřást. Alespoň pomocí té části veřejnosti, která by migranty přijímala.  Tím faktorem je opět Miroslav Kalousek. Lze s úspěchem pochybovat, že jeho známá teze o přijímání migrantů by měla v uších veřejnosti úspěch i v době, kdy migrace z válečných zón vůbec začala. Veřejnost se v těch propletencích, kdo je uprchlík před násilím a kdo jen obyčejný vykuk, využívající příležitosti žít na úkor hostitelského státu,  aspoň trochu vyznala. Šídlo v pytli neutajíš, říká se, a taky se neutajily excesy končící smrtí nevinných obyvatel té které země, která migrantům nabídla pomoc. Jedním slovem, takové u nás nechceme! Právě v tomto punktu dělá Miroslav Kalousek chybu. Nerozlišuje mezi migranty, kdežto běžný občan ano. Exlídr TOP 09 svou rétoriku zaměřuje pouze do negací – tedy co udělá současná vláda s Babišem v čele, je stále všechno špatně. Neodsuzuje ji sám, ale to je už samozřejmou náplní práce opozice. Ovšem s malým rozdílem – Kalousek už působí vyčpěle. Aby nepůsobil, měl by vstoupit do hnutí ANO, hned by to oživilo mdlé barvy jindy zdatného kritika. Tato představa má ale stejný rozměr jako přistání UFO na pražské Letenské pláni, kde by ho vítal Kalouskův maskot Dominik Feri.


Nicméně dá se předpokládat, že jednání o migrační politice s vládním zástupcem české strany na zahraniční půdě skončí nerozhodně. Protože za jediný den se ani k žádnému konkrétnímu výsledku s dlouhodobým výhledem dojít nedá. K jednomu však určitě. Je to kuloární debata mocných, kde si mohou vyhrožovat či se plácat uznale po ramenou. To je ta horší varianta tajných dohod, kdy politik po návratu říká národu něco jiného, než je skutečná pravda. Za zamyšlení proto stojí názor Jana Baránka ze Strany soukromníků: Zítra může být vše opět jinak. Je to Bureš.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946