21. květen 2018    

Taste, cizinče! Řezník Havlíček vyzval ministra Babiše na souboj


Volby do Senátu budou zřejmě i tak trochu estráda. Kromě úřednicky upjatých tváří, čelících v životě pouze přetopené kanceláři nebo sněhové břečce před domem, se do bojů o přízeň voličů zařadí i tváře brunátné, zocelené vlastním přežitím v moři předpisů a nařízení. Jinými slovy živnostníci se chtějí bránit morové ráně vypuštěné z budovy ministerstva financí. Konkrétně reformě šéfa rezortu, kterou považují mnozí živnostníci za likvidační. Spanilou jízdu ve volebních kláních proto slibuje řezník Pavel Havlíček, vytrvalý to kritik zmíněných reforem, jehož rozhodnutí vstoupit do ringu umocnilo i nedávné schválení zákona o elektronické evidenci tržeb. V podstatě tím Andreje Babiše vyzval na souboj o místo v Senátu Parlamentu ČR.


Proč zrovna jakýsi Havlíček nebo třeba Novák chtějí změnit politiku? Dá se to pochopit z mnoha hledisek. Jsou svým okolím hecováni, že na to mají. Tito protagonisté poctivě platí daně a o zbohatnutí ze soukromého podnikání nelze vůbec hovořit. Nárok na slušný život přitom mají – dřou a budou muset ještě víc, protože státní úředník, placený z daní nejen živnostníků, jim zmíněný nárok hodlá znepříjemnit řadou nových nařízení. Otrocký řetěz je to, jak říká řezník Pavel Havlíček. Tolik z pohledu živnostníka z Klatov, který chce kandidovat jako nezávislý. Budiž, nechť tedy kandiduje. Už nyní by ale měl vědět, že i kdyby se do Senátu nakrásně dostal, jeho hlas a pokus o změnu bude osamocen. Změna jakéhokoliv zákona je vždy dílo mnoha zákonodárců, kteří se na jeho podobě i funkčnosti musí nejdříve shodnout. Nehledě na politická kritéria a dopady, které může navrhovaný zákon způsobit.

Suma sumárum, minimálně pět let je doba zrodu do prvního čtení na půdě Parlamentu. Za tu dobu se změní vlády i politická uskupení včetně snaživců v křeslech Senátu. A znovu suma sumárum – řezník Pavel Havlíček v podstatě nezmůže vůbec nic, ale aspoň se snažil. A může se celou dobu modlit, že jeho řeznictví vede někdo stejně schopný, to aby se měl kam vrátit. A hezky platit daně jako předtím a Babišovu ministerstvu elektronicky vykazovat tržby a další povinnosti s tím spojené. Jedinou výhodou páně řezníka budiž jistota, že jeho rodina po dobu senátorského mandátu strádat taky nebude. Jsou to v podstatě jednoduché kalkuly, co taková snaha o změnu obnáší a především ji netvoří nespokojený jedinec. Volání po spravedlnosti a změně je samozřejmě slyšet z ulice, zaniká ale tam, kde by mělo padnout na úrodnou půdu.

Stejně tak kdysi před svým zvolením volal po změně senátor a současný europoslanec Jaromír Štětina. Ve finále tento zapálený rusobijce neprosadil vůbec nic a co nyní v Bruselu pro Českou republiku vytváří, je malou záhadou. V žádném případě to není srovnání dvou jedinců s nepochybně rozdílnými povahami – bývalý novinář a řezník mohou mít společnou pouze ideu v lepší zítřky. Jak se k nim dobrat, už je jiná věc. Pavlu Havlíčkovi nechť je útěchou, že má oporu v lidech z branže. Třeba Zdeněk Polhreich, televizní postrach provozovatelů veřejného stravování dává nezakrytě najevo, co pro něho existence Andreje Babiše a jeho EET představuje. Prostě nově schálený zákon je podle Pohlreicha primárně pro gastronomii silně diskriminační.


Veřejná povědomost obávaného kuchaře a sympatického řezníka by už mohla přinést nějaké ty bodíky, které by kandidaturu do Senátu zase o něco posunula vpřed. Zda je to málo nebo hodně, je hudba budoucnosti. Protože každá snaha o změnu k lepšímu bývá taky po zásluze potrestána. V případě řezníka Havlíčka ztrátou soukromí, když se mu v politice zrovna dvakrát dobře nepovede. Volič zapomíná na svého favorita jen tehdy, když nemá důvod se zabývat, proč ho vlastně volil...

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?