25. leden 2020    

Tak jsem zase tady, příteli Si Ťin -pchingu!


Pátá návštěva Miloše Zemana v Číně se nese ve znamení jeho nespokojenosti s obchodní bilancí s Říší středu. Po Hedvábné stezce k nám neproudí tamní investoři v dostatečném počtu a je potřeba s tím konečně něco udělat. Kdyby jen to – po předtímním halasném vytrubování do světa o světlých zítřcích s touto velmocí jde naší hlavě státu ještě o něco jiného. O jeho vlastní prestiž, která se v optice vzájemných vztahů s Čínou poněkud obrací proti němu. Jinak by totiž po páté do Pekingu necestoval.


Mít mocného kámoše je skvělá věc, pokud ten kámoš bere na zřetel, že z toho může mít rovněž aspoň nějaký prospěch. V politice to ani jinak nechodí, jinak je to jen diplomatická hra, z níž ve všech ohledech profituje pouze ten mocnější. A to tím, že v jeho zahraniční politice má dalšího cizokrajného maskota, který sice nemůže vztekle dupat do země, ale snaží se udržet si tvář  hodného prosebníka, jemuž stejně nic jiného nezbývá. Protože sám vychvaloval někoho, kdo na něj víceméně kašle a přiznat to nelze. Tím méně, když jej vyobrazil jako učitele, jak například stabilizovat společnost. Už jen to je rána pěstí do tváře vlastního národa, kdy čínský „učitel“ nechal válcovat tanky demonstranty na náměstí Nebeského klidu a zavírá každého, kdo s jeho režimem nesouhlasí. Tanky jsme u nás taky měli, oběti na životech rovněž a srpnové události z roku 1968 jsou smutnou kapitolou našich dějin. Ne však asi pro Miloše Zemana, který se při posledním výročí nijak neobtěžoval se k němu jakkoliv vyjádřit.

Co znamená pro Česko větší příliv investorů, ať už jsou z Číny nebo odjinud? Má to dvě strany mince. Jedna je výhodou vysoké příležitosti na trhu práce a nízké procento nezaměstnanosti. Potud vše v pořádku do chvíle než dojde k výnosům, které by měly proudit do státní kasy. Jenomže ony v drtivé většině neproudí. Zisky investorů končí v daňových rájích a není žádným tajemstvím, že nad tím naši politici horují. Jsou to ale právě politici, kteří toto konání investorům dovolili. Pozdě proto lámat hůl a tak se nedivme, že je v Česku například jedenáct obchodních řetězců a kupní síla stále dost velká. Češi se mají dobře, tak proč je nenalákat na slevové akce, které ve finále slevové nejsou, ale v uších kupní síly zní tak libozvučně. Stejný počet řetězců v Evropě nexistuje – v Německu jsou čtyři, v Rakousku rovněž. Na počet obyvatel je Česko vůbec nejvíce obsazené prodejci, ale se zbožím druhé kategorie. Že se tím zabývá už i Brusel, taky není novinka.


Tato malá odbočka má ale přímou souvislost s větší pobídkou pro čínské investory. Dlužno doplnit, že Čína k nám víc dováží než my do ní vyvážíme. Taky nic nového pod sluncem a taky se nic tak zvláštního neděje. Jsme totiž dávno orientováni na trhy Evropské unie a kdyby s Čínou vůbec nic, naše hospodářství to snad ani nezaznamená. Zemanova návštěva v Číně je tak pokus o reparát vlastní prestiže, kdy nedávná aféra podvodné čínské společnosti CEFC nadělala spoustu neplechy hlavně na Hradě. Dozajista si toho je prezident dobře vědom a potřebuje něco, s čím zamává nad hlavami kritiků, jako s důkazem vytrvalosti a píle dotáhnout věci do konce. Jestli ho v tom Si Ťin-pching nechá, pak je v zahraniční politice konec i s Milošem Zemanem. Jinde totiž žádného kámoše, kromě Vladimira Putina, už nemá.
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946