22. listopad 2019    

Syrští sirotci už hodně hýbou českou politikou. I žlučí


Michaela Šojdrová, toho času europoslankyně za KDU-ČSL, je nyní hodně skloňovaná osoba. A to ve všech slovních pádech. Jen v tom sedmém, s kým a čím, se jí stále nedaří na téma přijetí syrských sirotků, nějak domluvit. Aby tedy s kým se dohovořit aspoň pokusila, cílila už na něžné polovičky některých ústavních činitelů. Jste přece taky matky! Jasně, že ano, ale to ještě neznamená, že hrou na city vezmeme pod křídla kdejaké bezprizorní kuře. Vlastně to ani kuřata už nejsou, ale vzrostlí opeřenci, kteří dovedou vyletět na první vyšší bidlo. Asi takto je vnímána úpěnlivost prosby paní europoslankyně, která je zatím nevyslyšena. A zřejmě ještě nějaký čas bude.


Z původní otázky přijetí syrských sirotků, zprvu vnímané jen jako politický souboj mezi odmítači migrantů versus vítači, se stala právní bitva. A už to taky jede – české právo svým výkladem v rámci příslušných paragrafů v dané otázce hovoří jasně. A proto teď tak trochu odlehčeně, abychom nediskutovali  v sešněrované právní formě: Osoby starší 12ti let je třeba se milostivě zeptati, zda s osvojením do péče náhradních rodičů souhlasí. Omladina v tomto věku už může říct cokoliv a zkuste se zamyslet. Dali byste předem souhlas někomu, koho jste v životě neviděli a přitom dobře víte, že jste už tátu s mámou měli? Zrovna tak dobře víte, jak vypadali a jak s vámi jednali. Lze proto s úspěchem pochybovat, že s nějakým rozhodnutím budete spěchat. To by europoslankyně Šojdrová měla tak trochu aspoň tušit. A stejně tak by měla tušit, že je u nás rovněž dost sirotků, kteří pomoc potřebují. V tom má premiér Babiš pravdu.


Odhlédněme nyní od humánního úsilí Michaely Šojdrové do jiných komnat práce europoslance. Ten má za úkol najít jakoukoliv cestu tam, kam mu velí Evropský parlament. Z dobře informovaných zdrojů víme, že syrští sirotci jsou údajně jen prostředek jeho nové strategie, jak nalomit odhodlání se přijetí migrantů bránit. Zkouší se to přes city, na štít z dětských duší se přece nestřílí. Což je pokrytectví nejtěžšího kalibru, kam až strategie mocných je schopna zajít. Argument, že syrské sirotky si nejdříve řádně proklepneme a taky dle svého vkusu vybereme, je chatrný už v tom, že mezi sirotky vlastně není rozdíl. Dítě jako dítě v pubertálním věku. Od deseti let se řídí už vlastním rozumem, dospělák je nepřítel. To zná každý rodič v momentě, kdy jeho potomek začal mutovat. Jde zde ale o něco jiného – pokrytectví Evropského parlamentu tkví v podstatě pohádky o Smolíčkovi. Jeskyňky v pokusu strčit do dveří jen dva prstíky nepoleví tak dlouho, až dosáhnou svého. Ovšem s rozdílem, že žádný jelen tomu pohádkovému malému mamlasovi na pomoc nepřiběhne. A Michaela Šojdrová tak může pokukovat po dalších sirotcích se stejným příběhem i tak pro ni oblíbeným koncem.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946