21. duben 2018    

Summit G20 v podstatě nic nevyřešil. Aspoň že radikálové zase měli mejdan


Tak už je po všem. Po schůzkách světových státníků, jejich úsměvech a diskuzí v kuloáru i za řečnickým pultem. Je to jako s každým jiným velkým uskupením, a to se ani žádný summit konat nemusí. Znáte to třeba ze svateb – hodně příbuzenstva, které se dlouho nevidělo. Zábava, smích a na konci toho všeho vzájemné ujišťování, že si „musíme častěji zavolat, či se častěji navštěvovat“. Uplyne pár dní, emoce i atmosféra toho slavnostního dne pominou a život se vrátí do starých kolejí. Konec konců, na té svatbě to i tak stačilo....


Státníci jsou ze summitu opět doma a někteří i doma byli. Například prezident Miloš Zeman, užívající si dovolenou ve svém nepotopitelném člunu na Vysočině. Že kvůli summitu dovču zrušili někteří státníci je jiná věc. Nejsou Milošem Zemanem a nemají nepotopitelný člun, obklopený ochrankou a jištěný maximálně metrovou hloubkou. Jinak by byla prezidentská ochranka k ničemu. Tím, že jsou zmínění státníci už doma, řeší už jen své domácí problémy. To, že na summitu byl i prezident USA se čekalo, ale už méně to, že by někam ze svých názorů ohledně klimatu příliš couvl. Amerika potřebuje opět prosperovat a nemůže si dovolit žádná omezení. Tak to vidí Donald Trump, který Spojené státy vnímá jako byznysmen, do jehož lodi zatéká, neřku-li už přímo teče. Takže se uchýlil k frázím a pak do pochvaly Angele Merkelové. Nikoliv za její evropské či světové postoje, ale za to, jak s německou důkladností fungovala organizace summitu. Džentlmenské gesto, nikoliv politická poklona.

Klanět se Merkelové nebude ani veřejnost spolkové republiky. Radikálové napravo i nalevo měli bohaté žně. Pod zástěnkou sociální nespravedlnosti ve značkovém oblečení v Hamburku vyrabovali a zdevastovali vše, co se v jejich přítomnosti jen dalo. Podobná setkání světových lídrů jsou pro ně vždy vítanou příležitostí se vybít, což je stará známá pravda. Tak to i dělají a dělali to onehdá i v Praze. Ale zpět k osobě Angely Merkelové. Už se ozývají hlasy, že policie má stále přiškrcenou možnost  užívat obranné prostředky, někdy i proti vyloženým pokusům o vraždu. Kritika tím narážela na situaci, kdy radikálové obsadili střechu jednoho domu a se zásobami dlažebních kostek čekali na příchod policejního kordonu. Kdyby kostky dopadly do řad policie, nepochybně by někdo zemřel. Zbraň proti zbrani! hřímali kritici na sociálních sítích a litovali, že tato individua nemohla policie už na střechách rovnou postřílet. A přidali několik příkladů, kdy se radiálové po ztrátách na životech na dlouhou dobu zase stáhli. Nikdo totiž nechce pro žádnou ideu umírat zbytečně a radikálové ani žádnou nemají. Proto na ně platí zase jen násilí, kterému rozumějí nejlépe.


Tato pachuťz hamburské schůzky světových lídrů ještě chvíli potrvá, veškerá předsevzetí, jak lépe a ještě lépěji mezi sebou obchodovat, taky vjedou do starých kolejí. Byznys je byznys a jedno klopýtnutí toho kterého obchodního partnera znamená nástup jiného. K tomu ani žádný suumit být nemusel. Jen Angela Merkelová se zase dozvěděla, že za řečnickým pultem se jeví jako rozhodná dáma, ale sotva z od něj odejde, není nic, než slabá žena. Protože už po druhém dni mimořádných násilností prý měla vydat rozkaz k použití střelných zbraní, což jako kancléřka ve výjimečných případech ze zákona může. Nevydala. Podle toho to taky v Hamburku vypadalo.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?