23. říjen 2019    

Sucho nám vysuší i peněženky. Kafrání o politice ustoupí do pozadí


Dvaadevadesát procent území Česka postižené suchem. Tím nejhorším za uplynulá desetiletí. Výhled? Na to spolehlivě neodpoví ani proroctví slepého mládence ze Starých pověstí českých o budoucnosti národa pod Řípem. Jediná spolehlivá odpověď ohledně rozmaru počasí je, jak bylo včera. Jak bude zítra, se dá nejlépe orientovat pouze v ekonomice. Protože přijde to, co přijít musí. Drahota.


Takže hezky popořádku. Předčasná sklizeň obilí. Slunečno, teplo, od kombajnů se jen práší. Ideální stav i s uskladněním zrna. Je ale menší, tudíž i méně kvalitní a hlavně rapidně poklesly i výnosy na hektar. Čeho je málo, je dražší, pekaři budou muset za nákup mouky připlácet. Z pecí vytáhnou chleba s vyšší cenou, kterou odběratel zase promítne do svých cen. To vše zaplatí zákazník, ať už to bude chleba, nebo rohlík, či pečivo obecně. Skokově bratru o tři koruny na kusu. Výhlídky na křupavou snídani tedy nic moc.

Jsme národ pivařů. Sladovnický ječmen dostal z obilovin od letošního sucha snad nejvíce zabrat. Uplatní se možná tak jako krmná směs pro dobytek. Kvalita této obiloviny je přímo závislá na kvalitě piva. Žádný z pivovarů dozajista neustoupí ze svých výrobních postupů někam, kde by to jejich podíl na trhu mohlo jakkoliv ohrozit. Obrátí se proto na dodavatele, který kvalitu ječmene může zaručit. Tedy třeba i na zahraniční importéry a ani tady nebude lehký výběr. Sucho totiž devastuje celou Evropu. Když se pivovarníkům ve výběru zadaří, taky za to zaplatí. A jistě více, než by si přáli. Cena piva podle toho taky bude vypadat. Což je prostá ekonomika, aniž by spotřebitel musel mít vzdělání z Harvardu. Vláda, která zdraží pivo, padne. Tato okřídlená blbina padá s vědomím, že všem vládám, které to udělaly, jejich příznivci pivem vesele připíjeli. Odhad budoucího zdražení na půllitru je o téměř půldruhé koruny.


K pivu patří chutný žvanec. Platí to i v obráceném pořadí. Tak jako tak flákota hovězího či vepřového nebude našim peněženkám taky nijak ušetřena. Pro dobytek bude méně krmiva, není tráva, není píce. Seno, sláma, chcete-li. Pryč s velkými stavy dobytka, pěstitelé by je neuživili. Taky to udělají, avšak tato likvidační akce nebude mít na jateční výkupní cenu žádný vliv. S výhledem na dny budoucí o regulaci početních stavů se bude maso prodávat paradoxně za víc než obvykle. Podobně dopadnou i další komodity nutné k životu, nad nimiž nás předtím nic nenutilo k zamyšlení. To uděláme až při pohledu na cenovky a pak i do peněženek. Dlouho to trvat nebude. S nadcházejícím podzimem, například problémy toho kterého politika, rychle vytěsní starost, zda raději držet nucenou hladovku nebo jazyk za zuby. Nadávat na počasí je fakt zbytečné.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946