20. září 2019    

Strýček Sam má nového kámoše. USA a ČR v objetí desetiletí


Vládní speciál se speciálním úkolem bezpečně dopravit delegaci Andreje Babiše tam a zpátky při návštěvě Spojených států. Všimněme si jednoho faktu. S premiérem necestoval žádný politik, ale kohorta odborníků. Proč ne, když o něco důležitého jde, pak tomu má taky někdo rozumět. V neposlední řadě je to od Babiše dobrý tah i na domácí šachovnici. Bude médii snímán především on a političtí pěšáci se nepohnou z místa.


Odhlédněme ale od bulvárních pitominek, kdo a co měl v delegaci na sobě, jak daleko je od hotelu k Bílému domu a jak funguje administrativa v Oválné pracovně v čele s Donaldem Trumpem. Obyčejnému občanu je to šuma fuk, vše výše uvedené vnímá jen jako kulisu tuny zbytečných řečí, jak zpravodajskou relaci časově vyfutrovat. Protože pravou příčinu schůzky dvou státníků se stejně nedozví. Jednání mezi čtyřma očima určí směr dohod a pak se sejdou všichni povolaní. Vydá se společné prohlášení a jede se domů. Až čas ukáže, jak plodná byla návštěva premiéra Babiše v USA a o co komu více šlo. Jedno je jisté už teď. Andrej Babiš je po návštěvě USA v očích světových vůdců legitimní osobou číslo jedna. Protože v levelu důležitosti a zvyků jej za oceánem zařadili do protokolu přijímání hlav států. Prezident Miloš Zeman ten den hlavou ČR nebyl.

To všechno mohl vnímavý občan odpozorovat a ti ještě vnímavější si řeknou, jaký důsledek bude mít premiérova návštěva ve vlastní zemi. Jak známo, k Rusku a Číně Andrej Babiš netíhne, nedávná kolize člena delegace ruského ministra obchodu s našimi bezpečnostními složkami, které ho nevpustily do ČR, anžto je evidován na seznamu nežádoucích osob, byla pro Miloše Zemana zbytečnou a hloupou provokací. Prezidentův postoj k tomu ani nemůže být jiný a v USA o tom už samozřejmě vědí. Vědí i to, že premiér Babiš na oplátku pozval Donalda Trumpa s jeho manželkou i dcerou do ČR. Jenomže pozvání a skutek je něco jiného. Když nepřijede, pak důležitost návštěvy a vzájemné  dohody s českou stranou se přetaví jen do sbírky dalších selfíček Andreje Babiše. Když Trimp přijede, pak Miloš Zeman předem dostane jasnou odpověď, zda se s ním prezident USA chce setkat.


Proč ne, řekne si možná někdo. Jenomže více jak hodinová rozprava Babiše v Bílém domě s prvním mužem planety se může při setkání s Milošem Zemanem scvrknout na pár sekund. Prostě jen formalita. Své o tom ví i Andrej Babiš, sám o tomto zlomku času při někdejším letmém setkání s Trumpem mluvil. Ale konec řečí, pro ČR je to významově setkání desetiletí, jako že tomu v USA tak skutečně bylo. A musí mít i nějaký výsledek. Snad nezůstane jen u toho Babišova selfíčka. To by se mu Miloš Zeman po právu vysmál. S Donaldem a jeho sličnou ženou ho má taky a na evropské půdě. Taky k tomu stačilo i těch pár zatracených sekund, tak proč si pro něj ještě letět nota bene ve vládním speciálu...

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946