14. listopad 2019    

Střelba občanských demokratů skončila trefou do vlastní nohy


Václav Klaus Druhý už není jedničkou v Občanské demokratické straně (ODS). Už ani není jejím členem, jak rozhodlo vedení partaje. Lhostejno, která že její komise ten verdikt vynesla. Z Klause mladšího se tímto stal legitimní solitér, který se nemusí ohlížet na stanovy, usnesení či jiné preambule strany, aniž by riskoval nový příděl výchovných políčků. To je jedna strana problému, který se ale netýká jen zmíněného stranického rebela. Je to problém celé ODS, která se zastavila na nějakých sedmnácti procentech veřejné obliby. Tím by se měl hlavně zabývat lídr partaje Petr Fiala. Je to především údaj jeho obliby a zdá se, že už vyšší nebude.


Po vyloučení Klause juniora dozajista nastane určité další přešlapování strany na místě. Chybí jí totiž hybná síla, která předtím spočívala v jediném faktu: Několik let se voliči ODS vzpamatovávali ze šoku, který po provalení všech možných skandálů museli vydržet. Což znamenalo odliv hlasů z voličských uren. Takřka až na samé dno. Pomyslná nádoba se časem začala plnit ustanovením nového předsedy Petra Fialy. Blazeovaného profesora a exministra školství, dalek všeho toho hrubiánství jeho předchůdců. Jména profláknutých šíbrů z veřejného života zmizela, podle Fialy se strana zbavila těch, kdo škodili. Dobře jsi udělal, řekl si někdejší či nový potenciální volič. Jenomže dál předseda neudělal takřka nic. Pouhá pozice politického oponenta je malá součást toho, jak partaj zvednout tam, kde je moc a důkaz toho, že náprava temné minulosti ODS může naplno začít. K tomu jsou potřeba hlasy, které zněly do prostoru v síle zmíněných procent. Je to ale stále malá síla pro pravicové směřování politiky, hlásané jejím předsedou. Protože je slabý sám předseda.


Václav Klaus mladší byl ještě před pár hodinami enfant terrible občanských demokratů. Tedy zlobivý chlapec a se svými názory, ať už byly jakékoliv, hodně vyčníval. Strhával tím na sebe pozornost, což ale rodina Klausů vždy uměla. Část veřejnosti s ním souhlasila, jiná pochopitelně ne. Tak už to v názorových bitkách chodí. Jenomže když se bitky převalí i do vlatních stranických řad, pak působí jako vskutku nefalšovaný veřejný průzkum, kdo je ve straně oblíben. Václav Klaus proto vyhrával na celé čáře. Jenomže teď je po vyloučení z partaje tím, kdo se sám pasoval na mučedníka a cesta ke všemu, co má v plánu, je volná.  Čas paradoxně sám ukáže, kdo je ve skutečnosti Klaus junior. Jenomže cesta ODS teď po té vnitrostranické střílečce a trefou do vlastní nohy a la Klaus Neklaus tím pádem taky vede...Vždyť asi víte kam.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946