21. květen 2018    

Středa, bude Babiše třeba?


Je to ale divadlo kolem 23.března, kdy má dojít ke sněmovně ke grilování vicepremiéra, strážce státní kasy, miliardáře a milovníka hnízd tažných ptáků Andreje Babiše. Gril by připraven byl, ale čím pod ním zatopit, když třísek pořád málo? A když už by se nějaké našly, mohly by shořet dřív, než by Babiš to avizované teplíčko vůbec ucítil. Jinými slovy koaliční snaživci se zatím neshodli, jak velké či malé klestí na ten ohýnek sesbírat, když někteří váhavci ani netrefí k lesu. To znamená, že zřejmě nedovedou zformulovat a zformovat výhrůžný frontální útok datovaný na zmíněný termín.


Lze si v té komedii (jinak se to nazvat nedá) představit i osobitý smysl pro humor bohatého protagonisty, šéfa hnutí ANO a majitele Agrofertu. Jméno člověka, který má ve skutečnosti co společného s dotací Farmy Čapí hnízdo neprozradím! To on čerpal evropské prašulky, ne já! Což spustilo halasný cirkus napříč politickými stranami. A máme ho, Babiše! Kdo nechce někoho prásknout, vlastně neexistuje! Takže tahle klička vicepremiérovi nevyšla a úsměvy jeho hlavních oponentů vrhají se do objektivů kamer a fotoaparátů.

Pak přijde další z kulišáren Andreje Babiše – chcete to jméno vedět? Tak až na té vaší středeční schůzi! Radostné úsměvy oponentů rychle se mění v jakýsi pochybovačný škleb a radostná jiskra v oku z představy brzkého konce bohatého pána části českých médií mění se v nervózní tik. Však je proč se obávat. Když to jméno opravdu zazní, pak s tím klestím pod grilem moc nepochodíme. A mohlo by nám to politické harašení sakramentsky ublížit, protože tohle Babišovo prohlášení je už těžký kalibr. Je to větší, když přemluvil kohosi s vědomím, že jeho jméno přímo raketově obletí všechna média. Zrovna tak rychle budou ověřovat identitu pro ně neznámé osoby. Takže se nabízí dvě možnosti – buď ta osoba skutečně existuje, nebo ji Babiš za obrovskou odměnu rychle vytvořil. Druhá alternativa je poněkud přitažená za vlasy - vlastnictví Čapího hnízda musí být evidováno i s dobovým datem v několika institucích. A to by na šméčko jako protiútok na oponenty nikdo za žádné peníze nestihl. Nemluvě o nemožnosti podobného kroku, který by se samozřejmě brzy provalil. To by pak byl skutečný konec ikony těch, kteří jí stále důvěřují.

Když si politik neprožije „svou“ aféru, jako by v politice nebyl. Tohle děsivě pokřivené úsloví ale samozřejmě platí. Bohužel třeba pro Nečase, Grosse, Topolánka a jim podobným. Smetla je do zapomnění aféra, která má i přes rozdílné osudové příběhy vždy společného jmenovatele. Ten je, že „nade mne není a nebude“. Opájení se mocí je úžasná věc a Jiří Paroubek by o tom v jeho italských botách a šviháckých oblecích mohl dlouze vyprávět. Ještě teď na tu drahotu nemáme, pane Paroubku.


Andrej Babiš teď stojí na stejné hraně útesu, protože frontální útok musí tak jako tak pociťovat. Nahrává mu zatím koaliční nerozhodnost a špekulování, jak se mu dostat na kobylku. Nicméně i to je pro něj dobrá zpráva – jsou tak trochu bezradní. Kují pikle neobvyklé, které se právě v inkriminovanou středu projeví v plné nahotě a Babiš si tak udělá opravdu celkový obraz o lidech, s kterými spolupracuje. Jestliže Bohuslav Sobotka zavelí k útoku, pak to může srazit hlavu právě jemu. Premiér si toho je nepochybně vědom. Po Andreji Babišovi se totiž bude lidem stýskat. Důvody nechť si každý vytvoří sám.

Když premiér bleskurychle odstřelil bývalého ministra školství Marcela Chládka, uvedl dva důvody a celá věc byla do druhého dne zapomenuta. Nějaký Chládek totiž nechával veřejnost chladnou a premiér to dobře věděl. Na dotaz, proč tak neučinil v případě Andreje Babiše, odpověl, že „v případu kolem evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo je potřeba vyčkat výsledku vyšetřování policie a Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Vyšetřování musí být důsledné a nezávislé. Věc není možné bagatelizovat, stejně tak ale není možné, aby politici nahrazovali vyšetřovatele, státního zástupce či rovnou soudce. Jsem přesvědčen, že je nyní odpovědností Andreje Babiše, a je to rovněž v zájmu dobrého fungování koalice, aby veřejnosti svoji roli v této záležitosti věrohodně vysvětlil.“ Tolik doslovná původní citace. Jinými slovy neřekl nic. To jen na vysvětlenou, jak je to myšleno „se zásobou klestí pod gril“, jehož se Andrej Babiš zatím zřejmě bát nemusí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?