18. duben 2019    

Století hrdé samostatnosti i svaté lidské prostoty


Není dne, aby se někdo nevyjadřoval k tématu stoletého výročí vzniku samostatného Československa. Vyjadřuje se taky samostatně,  názory dotyčného ovšem padají na hlavu početné čtenářské obce. Samostatně myslící člověk si pak utvoří názor, kam že jsme vlastně za ta dlouhá desetiletí došli, jiný zase podlehne davové psychóze, že jsme nedošli nikam. Protože se v různých časových odstupech ze svých chyb nedokážeme poučit a tak je opakujeme tak dlouho, až se slovo samostatnost stane neznámým pojmem. Kde je skutečná pravda a kde pouhá fikce? Za dalších sto let bude jasno.


Jestli něco opravdu hodnotíme, pak v první řadě svou životní úroveň. Což ale není záležitost století, ale generace, která v dané chvíli svou optikou hledí do budoucna. Někdo optimisticky, jiný ne. Což je podníceno právě životní úrovní. Kdo má plné kapsy peněz, je mu politika v podstatě ukradená. Těžko se pak takového ptát, zda mu vadí, nebo uznává například figuru Babiše, nebo prezidenta Zemana, nebo kohokoliv jiného ze současných mocných. Natož aby se zabýval těmi minulými. Dotyčný bude chvíli přemýšlet a většinou jen něco neurčitého plácne. Svého nepřítele spatřuje pouze v konkrétní instituci, která mu kdykoliv může dupnout na kuří oko. Skutečných přátel moc nemá, může si je kdykoliv koupit. Neúspěch se nepřipouští. Jsou to vlci dneška. Že v minulosti by si něo podobného třeba dovolit nemohli, je nezajímá. Sama minulost státu je totiž nezajímá. Nežili v ní.


A jsme u toho. Každé ohlédnutí v čase představuje pro jednotlivce nějakou nezapomenutelnou epizodu. Pro národ už celé kapitoly. Jenomže jednotlivec a národ je velký rozdíl, neboť ne každý nemyslí jen na sebe. Většinou to ale nejsou politici, byť se nám to snažili a stále snaží namluvit. Po celých stolet samostatnosti. Pak se nedivme, že zájem o minulost je minulost sama o sobě. Jinak bychom se od některých školáků, studentů i posluchačů vysokých škol nedozvěděli, že socha T.G. Masaryka je asi postava nějakého slavného pilota. Tož tak.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?