19. říjen 2018    

Sto jedna podpisů, sto jedna Babišů


Podmínka prezidenta Miloše Zemana: Andreji, přines papír se sto jedna podpisy poslanců podporujících tvůj tým. Pak tě teprve jmenuji premiérem i napodruhé. Tolik výsledek prezidentovy návštěvy ve sněmovně, známé to aréně v hlasování o důvěře či nedůvěře vlády. Budiž. Papír by byl, jen ta poslanecká autogramiáda zatím ne. Má podpisová akce nějaký konečný termín? Řeklo se, že do příští schůze, kdy bude další kolo hlasování. S úspěchem se ale dá předpokládat, že sto jedna podpisů se na papíře neobjeví, leda že by se Andrej Babiš stokrát a jednou podepsal sám.


Zmíněný konečný termín je ale jen sousloví v rovině neurčitého času. Protože designovaný premiér se svou vládní svitou může takto třímat moc teoreticky klidně i rok. Pomáhá mu v tom samotná sněmovna, byť na Babišovu hlavu snáší tuny negativ. Vysvětlení je prosté – sněmovna současný kabinet odvolat nemůže, protože by hrozil nonsens. Rozuměj ostuda tentokráte na hlavu samotné sněmovny, protože vyslovit nedůvěru někomu, kdo důvěru ani nemá, jednoduše nelze. Andrej Babiš je tak zřejmě připraven na další vláčení bahnem vzniklém po vydatném lijáku v kauze Čapí hnízdo. Jím avizovaná možná demise současné vlády je vlastně upozornění, že pak sám vezme věci do vlastních rukou. Což je možnost předčasných voleb a toho se opoziční partaje bojí. V případě nové volební výhry hnutí ANO tentokrát s astronomickým ziskem by opozici mohl vymazat z politické mapy. Má to ale jednu podmínku – stále oddaný elektorát hnutí ANO a pár stovek tisíc hlasů navíc. Od Andreje Babiše je to přitom velký risk, podporovaný blaženým pocitem volební neporazitelnosti.


Čas ale plyne a ukrajuje všem stejně, kdy se i současný hlavní protagonista veřejného dění s bydlištěm v Průhonicích musí připravit na možnost, že blesk přichází i z čistého nebe. Je jím Miloš Zeman. Co nemůže sněmovna, může právě prezident. Jak známo, dosavadní nájemník Pražského hradu je silně účelová osobnost, ovládající politický poker. Co se mu hodí, to podporuje, co ne, pak nezná bratra. Od válu totiž pošle Andreje Babiše tím, že může jmenovat jiného premiéra. Do konce prezidentské volby to ale neudělá, šéfa hnutí ANO potřebuje jako spojence, zrovna tak jako Andrej Babiš Miloše Zemana. Když současná hlava státu získá další pětiletý mandát, měl by si Babiš dát na své karty už mnohem větší pozor. Protože důležitější pro Miloše Zemana bude nově vyměřený čas bez zbytečných politických turbulencí a pokud možno dovládnout v klidu, Babiš Nebabiš. Stačí si vzpomenout, jak rychle „pohřbil“ svého kdysi a právě Zemanem do nebes vyzdvihovaného korunního prince ČSSD, expremiéra Stanislava Grosse.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?