20. únor 2019    

Spustí v Německu případná rezignace Seehofera lavinu netušených konců?


Horst Lorenz Seehofer. Německý ministr vnitra. Těší mě. Tím jeho představování končí. Protože už ho netěší politika od zdi ke zdi, vystavěné Angelou Merkelovou. Ministr nabídl své partaji CSU svou rezignaci. Jinými slovy, s kancléřkou už prostě spolupracovat nechci. Je to jen pár dní, kdy jsme zde rozebírali postupnou nechuť Seehofra řešit imigrační politiku, protože Angela Merkelová zamrzla na svých původních představách německé pomoci válečným uprchlíkům. Z nich je ale drtivá většina ekonomických běženců a právě to zatěžuje každou zemi, která je přijme. To všechno ale bylo už propíráno více jak bílé prádlo v pračce. Jenomže kam ho teď pověsit, když německá šňůra je už fakticky plná a kancléřka to raději nevidí?


Právě v tom je kámen úrazu, kdy největší starost, jak tento problém vyřešit, má zmíněný ministr Seehofer. Pár nápadů by měl, těch se ale kancléřka děsí. To se pak chuť spolupracovat rychle vytrácí. Navíc by Angela Merkelová už musela přiznat, že problém sama řešit neumí. A že neumí, je  dnes běžně diskutovaná záležitost. A jsme u toho – když neumí, co pak s kancléřkou? Případná rezignace Horsta Seehofra by zřejmě odvalila první kámen laviny, která by politickou existenci kancléřky ukončila.


Na současných summitech, které Merkelová urychleně svolává, je zřetelná snaha nejdůležitější ženy Německa dostat od evropských lídrů takovou odpověď na otázku řešení migrace, která by posloužila k její záchraně. Tu ale nedostala, a zoufalství tak střídá stále menší šance politického přežití. Umocnilo to i její prohlášení, že země Visegrádské čtyřky se s ní o přijímání migrantů dohodly. Toto prohlášení v dotyčných zemích jen zvedlo vlnu nevole, nic z toho prý není pravda. Jak se ukazuje, opravdu není a tím pádem Merkelová klesá v důvěryhodnosti klesá o další patro. Zejména na domácí scéně. Závěr je pak vcelku jednoduchý právě pro Horsta Seehofera. Končím, dokud mě současná vláda kancléřky nezničí úplně. První kámen mohutné laviny se tak už povážlivě kýve.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?