24. říjen 2019    

Soužití s Romy? Jen klid před další bouří


Ohlédnutí v čase v otázce soužití většinové populace s národnostními menšinami vypovídá, že v podstatě nic moc. Bezmála osmdesát procent obyvatel Česka dle veřejných průzkumů (lhostejno v kterém roce) soužití s Romy hodnotí jako špatné. Proč zrovna s Romy? Protože čas od času dochází k incidentům, kdy jsou jejich strůjci buď jedinci nebo víc lidí pohromadě. Lhostejno, zda rvačku vyprovokoval takřečený bílý, nebo Rom. Výsledek je stejný – nenávist na obou stranách konfliktu.


Ten aktuální se stal na Bruntálsku. Skupina Romů v obci Dvorce dle dostupných informací napadla tamního podnikatele. Po brutálním fyzickém útoku skončil se zraněními v nemocnici. Obcí teď zmítají vášně a její obyvatelé demonstrovali. Dvanáctičlenná skupina Romů, čerstvě nastěhovaná do pronajatého domku, z obce ze strachu před odvetou utekla. Prý jen reagovala na hanlivé  výrazy podnikatele s rasistickým podtextem. Ten se zase brání nařčením ze lži. Romy prý jej upozorňoval, aby své děti umravnili a bez dovolení mu na zahradě netrhaly angrešt. Kvůli tomu že pak musí dojít k násilnostem? Ano, dojde a velmi lehce. Protože někomu stačí malý důvod k agresi, ať už je bílý, nebo Rom. Jenomže opět se jedná o starý problém, kdy se naplno rozhoří otázka soužití s Romy. A je jedno, v kterém koutě republiky ke konfliktům dochází.

Projevy nevole kvůli násilí vyvolané menšinami pak hýbou celou společností. Nebo přímo naplno vypuknou vášně, kdy romská populace je tím zlem, se kterým by se mělo tvrdě skoncovat. A pak to jede – extrémistická hnutí, jež podle policie jsou ve svých aktivitách v útlumu, najednou v žádném nejsou. Reagují mezi prvními a sjíždějí se na místa romské agrese jako důkaz skryté „bílé síly“, která se rozhodně nebude rozpakovat jednou udělat ve státě pořádek. Jistě, jsou to jen pózy a vítaná příležitost předáků těchto uskupení dát o sobě zase vědět. Jenomže kde je násilí páchané Romy, tam pak extrémisté sklízejí i sympatie veřejnosti, byť jen skryté. A znovu se pak oživují třeba už polozapomenuté případy, kde tekla krev a český latentní rasismus se mění ve veřejný protest.


Výsledek současnosti i minulosti je pak stále stejný. Romy za své sousedy nechceme, i když dlouhodobě žijí v naší blízkosti a nedělají problémy. Jsou sice v otázce bezproblémového soužití opět v menšině, i když se v otázce obrany před násilníky své krve staví na stranu „bílých“. Máme pak na to jedinou a možná i trochu přezíravou odpověď – kde Romové vidí přesilu, k té se rychle přidají. Mezi demonstrujícími v obci Dvorce byli i tamní Romové. Po konfliktu s podnikatelem uprchlé násilníky rovněž odsuzují. Stálo by za úvahu, kdo jim to věří a stálo by rovněž za úvahu, kdo z nich pak násilníkům v pronajatém domku chtěl v útěku z obce zabránit. Byl by to hezký důkaz toho, že barva kůže v obraně před agresí nerozhoduje. To musela udělat až policie.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946