16. prosinec 2019    

Soudy nad soudci i Hradem


Nelze učinit závěr po vyjádření bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy o možném náznaku Hradu, jak by měl soud v určitých kauzách rozhodnout. Protože se zřejmě stejně nikdy nedozvíme, co si dotyčné osoby sdělily mezi čtyřma očima. To je volná parafráze předsedy Sněmovního podvýboru pro justici Pavla Blažka (ODS). Ještě volněji přeloženo, je to tvrzení proti tvrzení.


Tak dobře, ať už je nebo není, celá ta šlamastyka ve smyslu on řekl, já řekl, už každopádně žije svým volným mediálním životem. Signál pro veřejnost, že právní stát, za které se Česko stále vydává, ve skutečnosti není právním státem, ale obyčejné kšeftování s funkcemi, když jedna strana sporu vyhoví straně druhé. Nejvyšší ústavní činitel, což Miloš Zeman z podstaty prezidentské funkce je, pověřil svého kancléře bez prověrky Vratislava Mynáře, aby údajně prověřil šance na konečný verdikt kauz, o které má Hrad eminentní zájem. Kancléř své návštěvy u justičních špiček vysvětloval jako pouhý názor na věc, nikoliv jako nátlak, jak by měl soudce Baxa rozhodnout. Názor je jedna věc, nátlak druhá. Když se budou o problému bavit osoby s menším diplomatickým nadáním, rovnou protistraně sdělí, že by bylo pro ni jistě docela nemilé, kdyby ve výsledku sporu patřičně nevyhověla. Když ano, čekají ji oplátkou světlé zítřky.

Osoby s větším diplomatickým nadáním však vysloví „názor“, prostý všech invektiv či přímého přání, jak by měl výsledek vypadat. Diskutuje se v metaforách a číst se musí mezi řádky. Jeden malý příklad za všechny: Když něco extra důležitého po někom vlivném chcete, názorově přiblížíte problém zaobalený jako něco, co ještě není výzva k přímému konání. Vlivná osoba pochopí, že problém dotyčného tíží, byť to naoko v nevinné rozpravě tak nevypadá. Přesto vlivný člověk dovede právě ze čtení mezi řádky rychle analyzovat, zda mu z toho kyne prospěch, nebo poziční ohrožení. Když to druhé, pak s úsměvem protistraně odpoví, že o „vzájemné debatě bude přemýšlet.“ Jinými slovy sdělil, že ho problém dotyčného ve skutečnosti vůbec nezajímá, aniž by ho svým odmítavým stanoviskem urazil.


Nyní lze jen stěží definovat výsledek podvýborových debat, kdo je lump a kdo oběť, byť se už někteří politici vidí v roli popravčí čety, která by jednou pro vždy skoncovala s častými kontroverzemi produkovaných Pražským hradem. Lze těm politikům dát za pravdu zatím v tom, že hlava státu vskutku nezahálí, jak nadále rozdělovat společnost. Což je už chronická bolest české politiky jako takové, kdy Miloš Zeman instinktem válečníka vycítil, že aspoň tím se lze zapsat do historie. Už jen kvůli tomu, že vytvořil dva tábory, z nichž jeden ho přes všechny eskapády stárnoucího mocnáře bude donekonečna vynášet do nebes, zato ten druhý ho uvaří v pekelném kotli. Občan tak stále intenzívněji nabývá dojmu, že opět platí společenské měřítko o rovném a rovnějším. Pak už se může očekávat to, co jednou asi přijde. Klondajk a s koltem u pasu právo silnějšího.
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946