19. říjen 2018    

Sobotkova vláda už je historií, Babiš má zatím jen svůj hrad z písku


Demise vlády je hlavním programem na Hradě a prezident Miloš Zeman se konečně dočkal. Už nemusí hůlkou Bohuslavu Sobotkovi ukazovat, kde je jeho místo. To už teď bývalý premiér ví dobře sám. Tedy mimo tu nejvyšší politiku, pokud se do ní nepočítá post řadového poslance, jímž Sobotka zůstává. Bude z něj hlasovací stroj ČSSD nebo někdo, kdo se po čase zase zjeví v zatím netušené roli, jak to tak u zmizelých českých politiků bývá? Stačí si připomenout Miroslava Topolánka a je hned jasno.

Politická historie Bohuslava Sobotky určitě nebude v posledních letech psaná zlatým perem. Netřeba snad připomínat četné úvahy, že je hrobařem ČSSD, který prost charismatu velkých vůdců, dovedl partaj k jednocifernému povolebnímu zisku. Jeho někdejší demise-nedemise jen umocnila přesvědčení i u spolustraníků, že tenhle „kůň už netahá“ a proto je záhodno jej rychle vypřáhnout. Už jen kvůli tomu, že samotný kočár ČSSD nemá už ani kulatá kola, ale převaluje se po hraně čtverců. Takže situace dospěla kam dospěla a aktuální šťouchy do žeber Bohuslava Sobotky, aby radši úplně vyklidil oranžové pole, on sám zatím srdnatě odráží. Co mu zbývá, reálný život nezná a politika vždy byla jeho jediným zaměstnáním. Tak jako tak je konec všem nadějím, že by v dohledné době sociální demokraté upoutali své potencionální voliče něčím zajímavým.


Právě o to se snaží nový premiér Andrej Babiš. Chce přidat důchodcům a ulevit uživatelům EET. Chce toho ale mnohem víc, avšak zatím bez patřičné odezvy, což je a musí být důvěra vládě odhlasovaná sněmovnou. Jinými slovy nový premiér zatím pomyslně vrší další kopečky svého hradu z písku než první liják vykoná dílo zkázy. Tomu se pochopitelně snaží Andrej Babiš zabránit, ale poručte větru a dešti, potažmo Poslanecké sněmovně. Ta má teď na programu důležitější věci, a to vydání či nevydání nejen páně premiéra do rukou zákona. Však to dilema už hezky popsal sám nově zvolený předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Stojí, jak řekl, před problémem, zda upřednostnit stabilitu české politické scény, tedy Babiše jako premiéra nevydat, nebo jej přenechat ramenu spravedlnosti, avšak to by zase nebyl dobrý signál do světa. Už to samo o sobě svědčí, že nerozhodnost či spíše nechuť se novému hlasování v dané věci v řadách poslanců hnutí ANO vůbec podvolit, hovoří za vše. Babišův hrad z písku je proto nynější politickou realitou, i když zatím stojí. Však o tom pana prezidenta na „jeho“ Hradě taky ubezpečoval, i když se obloha začíná zatahovat.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?