17. červen 2019    

Slovensko se probudilo do naděje. Odhalí policie objednavatele vraždy Kuciaka a jeho snoubenky?


Zpráva, která zapůsobila jako blesk. A nejen na Slovensku, kde elitní kriminalisté vystopovali osmičlennou skupinu lidí, podezřelých z vraždy investigavce Jána Kuciaka. Vrah neušetřil v danou chvíli ani jeho partnerku Martinu Kušnírovou. To vše už známe od únorové tragédie, odehrané ve vesnici Velká Mača, přímo domě novináře. Pak ticho po pěšině, málokdo už doufal, že i po vládních čistkách se policie k něčemu vůbec dopátrá. Stalo se a nastal další, nejdůležitější otazník. Kdo je objednavatel vraždy, kdy i sama policie tragédii opatřila visačkou, vražda na objednávku.


Tím ale sama sobě připravila další horké chvilky, i přes některá překvapení, kdo všechno mezi zatčenými je. Tedy hlavní podezřelý, bývalý policista v hodnosti vyšetřovatele. Jistě si je dobře vědom, jak s ním teď bude policie nakládat. Zkušený proti zkušeným. Zrovna tak dobře ví, že v mafii stále platí zákon omerty. Budeš mluvit, zemřeš. Třeba i ve vězení. A pak ještě jedna věc. Vykonavatel vraždy mnohdy zadavatele nezná. Zajímá ho jen odměna. Cesta k původci tragédie vede určitě přes prostředníky. Ti mohou být už bůhví kde. A možná ještě dál, když se profláklo, že zmíněná osmičlenná parta už je za katrem. Výslechy asi nebudou vedeny v rukavičkách. Což si teď zřejmě přeje celé Slovensko.

Klady a zápory této aktuality pro veřejnost? Právní stát se má postarat o bezpečnost svých občanů. Jsou to samozřejmě politici a příslušné instituce. Konají-li tak, pak je vše v pořádku. Zpravidla ale nekonají, ať už z jakýchkoliv příčin. Jsou pak pro občana zklamáním. Což je špatný signál i pro budoucí generace, které přebírají způsob života svých předchůdců. Tedy urvi si co můžeš a zákon tě neohrozí, protože ho vrchnost sama nedodržuje. Směle lze i u nás ukázat na řadu příkladů. Jak z minulosti, tak ze současnosti.


Dříve nebo později se ale dostaví společenská krize. Protože veřejnost se vždy dělí na trpělivou, netečnou k čemukoliv, a pak na kverulanty. Ti vadí vrchnosti nejvíc. Následuje vlna nevole, ke které se přidají i doposud netečné vrstvy obyvatel. S nadějí, že nastane konec s ohýbáním hřbetů. Konec s s ohýbáním spravedlnosti a nadutosti těch, kteří ztratili poslední zbytky soudnosti. Případ Jána Kuciaka by měl být mementem pro ty, kteří by novináře nejraději vyhubili. Mementem od Lán až po Průhonice. Osud pak dříve nebo později z nich neušetří žádného. Stačí se teď dívat směrem k Bratislavě.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?