19. říjen 2018    

Sliby chyby a Zemanovo samé kdyby


Pět let se zase prohnalo Pražským hradem s prvním veřejně zvoleným prezidentem. Vzpomeňme na jeho předvolební klání se soupeři, kteří už víceméně zapadli do zapomnění.  Bývalý premiér Jan Fischer? Karel Schwanzerberg? Takový už je úděl těch, kteří lidem zmizí z očí. Pak je tu ještě paměť, která aspoň připomíná slova těch, kteří jsou na očích pořád. A to z vůle veřejnosti, protože právě ta chtěla, aby svého vyvolence na očích měla. Jenomže vyvolenec by si měl uvědomit, že jeho sliby jen tak nezapadnou a zjeví se vždy, kdy je bude sám popírat. Což je případ dosavadního prezidenta Miloše Zemana.


Jestli někdo někdy opravdu netrpělivě čeká na zvolení nové hlavy státu, pak jsou to odsouzenci za mřížemi. Udělí amnestii? Když ano, tak komu? Miloš Zeman ve své předvolební rétorice na to odpověl přímo. „Neuděloval bych je nikomu s výjimkou případů, kdy někdo umírá na smrtelnou nemoc a chce posledních pár týdnů života strávit v domácím prostředí, pokud nějaké má. V takovém případě bych milost udělil na základě lékařského doporučení. Avšak s výjimkou případů velmi závažných trestných činů, jako je třeba vražda.“ Zde porušil svůj slib hned dvakrát. V prvním případě omilostnil ženu, která nesplňovala prezidentem vymezenou podmínku, byť jsou okolnosti případu jakkoliv lidsky pochopitelné. V druhém případě je to milost pro Jiřího Kajínka, odsouzence na doživotí pro několikanásobnou vraždu. Milostí prezident Zeman udělil celkem sedm, kdy na Hrad dorazily více jak čtyři stovky žádostí.

Připomeňme si i to, že dušování se Miloše Zemana o tom, že pokud jeho nejbližší hradní tým nebude splňovat podmínky pro výkon funkce, bude muset odejít. Kauza jeho kancléře Vratislava Mynáře svého času hýbala mediálním zájmem – úřadoval bez bezpečnostní prověrky a když o ni požádal, Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zamítl Mynářúv rozklad, kterým se bránil neudělením prověrky. V té době by už kancléř dávno měl svou funkci opustit, aniž by jej k tomu prezident Miloš Zeman vyzval. Ten ale nejen že nesplnil svůj předchozí slib, ale naopak zdůvodňuje přítomnost svého kancléře na Hradě tím, že ještě nevyčerpal všechny právní možnosti. A tak je kancléř čerpá dodnes, kdy dokráčel se svým ochráncem až do další prezidentské volby.


Sliby Miloše Zemana, že žádnou předvolební kampaň dělat nebude, jsou maskovány do snahy o pravý opak. Autorem kampaně však není prezident, ale jeho kancléř Vratislav Mynář, který spolu s jinými příznivci dosavadní hlavy státu Zemanovými billboardy oblepil celou republiku. Že celá ta klamná šaráda vyznívá pouze v tom, že dělá z lidí pitomce, je zároveň odpovědí i chudým duchem, že právě Hradu za víc než za volební hlas nestojí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?